Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

7 superschopností merino vlny: v čom sa ukrýva jej sila?

Merino vlna je základ všetkých našich kúskov. Prečo? Jednoducho preto, že je skvelá a pri dobrodružstvách v prírode, na cestách aj v meste funguje presne tak, ako potrebuješ. Podrží ťa za všetkých podmienok a tak ťa nič neobmedzuje pri tvojich zážitkoch. Jej prirodzeným kvalitám sa nevyrovná žiadne iné vlákno – prírodné ani syntetické. V čom je jej tajomstvo?

 Ovčia vlna sa v oblečení používa odpradávna a aj tá klasická má veľmi podobné kvality – napríklad také nórske svetre odolali po stáročia všetkým módnym trendom a stále patria na severe k najpraktickejším kúskom oblečenia. Tradičná ovčia vlna má však jednu nevýhodu: funguje síce výborne, no škriabe a pichá. V tomto má merino vlna navrch – je oveľa jemnejšia a príjemnejšia k pokožke, preto je narozdiel od tradičnej vlny pohodlnejšia na nosenie. Ale poďme pekne po poriadku.

 Odkiaľ je merino vlna?

 Merino vlna pochádza zo špeciálne vyšľachteného druhu oviec merino, ktorý je síce pôvodom zo Španielska, no veľmi rýchlo sa udomácnil na južnej pologuli, najmä v Austrálii a na Novom Zélande. Sú mimoriadne odolné, pretože v horách, kde žijú, musia znášať pomerne tvrdé podmienky – v letných horúčavách aj v zimných mrazoch ošľahaná vetrom vanúcim od oceánu sa musí ovečka cítiť komfortne a to práve vďaka svojej vlne. Tieto novozélandské hory sú najlepším testovacím a výrobným prostredím, ktoré len tak nejaké laboratórium nenahradí.

 

 Merino ovce sa vyznačujú jemnou vlnou a tiež svojou odolnosťou voči náročným klimatickým podmienkam.

 Všetko je to v detailoch

 Pomôžeme si trochou vedy. Merino vlna sa vyznačuje svojou jemnosťou – jej vlákna dosahujú priemer do 24 mikrometrov (to je milióntina metra), tie najjemnejšie dokonca len 11 mikrometrov. Pre porovnanie, hrúbka ľudského vlasu sa pohybuje medzi 50-100 mikrometrami. Vďaka tomu je merino vlákno ohybnejšie a pri kontakte s pokožkou sa jej prispôsobí oveľa jednoduchšie než štandardné vlnené vlákno, ktoré je tuhšie a preto môže vyvolávať pocit škriabania. Napriek tomu, že je vlákno jemné, je zároveň mimoriadne zložité a komplexné. Narozdiel od iných vlákien, či už polyesteru alebo aj rastlinných vlákien ako bavlna, ľan, či hodváb, vlnené vlákno nie je hladké – má nepravidelnú štruktúru zloženú z mikrošupiniek. Tie zaručujú jedinečné termoregulačné schopnosti, ale aj schopnosť regulovať vlhkosť či dokonca množenie baktérií. Povrch vlákna je pokrytý lanolínom - vosku podobnou vrstvou, vďaka ktorej je vlna odolná, prirodzene vodeodpudivá a len tak ľahko sa nezašpiní. Vo vnútri sa naopak, ukrýva veľmi jemná špirálovitá štruktúra,  ktorá zas dodáva vláknu flexibilitu, elastickosť a odolnosť voči krčeniu. Všetka supersila merina je teda ukrytá v tých najmenších detailoch a na tých si príroda dala záležať!

 

Supersila merina sa skrýva v jeho mikroskopickej štruktúre. (Zdroj)

 

Čo to znamená v praxi a aké superschopnosti má merino vlna?

  1. Je expert na termoreguláciu

 V preklade: merino funguje ako tvoja osobná klimatizačná jednotka. Vďaka štruktúre vlákna je skvelým izolantom – keď treba, zadržiava teplo a bezkonkurenčne hreje a naopak, prebytočné teplo, ktoré vyprodukuješ pri náročných výkonoch prepúšťa von. V lete zas vytvára akúsi obrannú bariéru, ktorá teplo neprepustí z vonkajšieho prostredia k telu. Merino vlnu teda môžeš nosiť celoročne a nemusíš sa jej báť ani v lete, odporúčame si vtedy vybrať kúsky z ľahšieho merino úpletu. V zime je zas neprekonateľná kombinácia vlnených vrstiev, a to aj v najtuhších mrazoch. Merino teda neustále udržiava tvoju komfortnú telesnú teplotu nezávisle na tom, či je zima alebo teplo – presne tak, ako funguje aj na ovečkách, pamätáš? ;)

  1. Dýcha spolu s tebou a odvádza vlhkosť od tela

 Vďaka nepravidelnej štruktúre svojich vlákien je ovčia vlna vysoko priedyšná. Pot rýchlo odvádza od tela a uvoľňuje ho do vonkajšieho prostredia odparovaním. Jasné, že ani to najvymakanejšie vlákno nezabráni poteniu, keď podávaš výkon, no vďaka superschopnostiam merina tvoja pokožka ostane rýchlo suchá a nemusí ťa trápiť nepríjemný pocit mokra a lepkavosti. Keď vypotíš viac, ako sa z vlny stíha odparovať (alebo máš na sebe ďalšiu nepriedyšnú vrstvu), vlákna pot jednoducho nasajú a teba tak udržia naďalej v pohode – ovčia vlna dokáže nasať až 30% svojho objemu. Hodí sa preto aj na náročné výkony.

  1. Merino vlna nezapácha a je hypoalergénna

 Správne. Merino kúsky môžeš nosiť opakovane a stále ich nebude cítiť potom. Tajomstvo sa opäť  ukrýva v jedinečnej štruktúre vlákna: tá neposkytuje baktériám príliš priateľské prostredie a navyše lanolín, ktorým je vlákno pokryté, má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Že čo to má spoločné so zápachom? Samotný pot totižto nepáchne, zápach vzniká až pri jeho rozklade pôsobením rôznych baktérií. A keďže merino bráni baktériám v množení, zápach nemá čo spôsobovať. Len si to skús porovnať s polyesterovým tričkom, ktoré už po pár hodinách výkonu nepríjemne páchne. Merino oblečenie môžeš v pohode nosiť aj týždeň vkuse a tvoje okolie z toho nebude odpadávať... teda jedine, ak sa dozvedia o tejto superschopnosti! ;) Táto vlastnosť priam predurčuje merino do terénu na dlhé treky, stanovačky, či cestovanie, kedy rozhodne nemáš čas prať a vďaka tomu, že ti stačí menej oblečenia, šetríš aj miesto v batohu.

  1. Merino je mäkké, príjemné k pokožke a elastické

 O tejto vynikajúcej kvalite, ktorá mu dáva veľkú výhodu oproti tradičnej ovčej vlne, sme už hovorili. Jemné vlákna neškriabu pokožku a výborne sa nosia aj priamo na tele (na najspodnejšie vrstvy odporúčame zvoliť ten najjemnejší úplet). Vlákna sú prirodzene elastické, neobmedzujú pri pohybe a dávajú ti tak voľnosť pri tvojich aktivitách.

 

Merino je ozajstný supermateriál: je maximálne funkčné a to v každom ročnom období a v každom počasí.

  1. Je nenáročné na údržbu

 Áno, je to predsa len vlna a na tú treba ísť pri praní jemne. Avšak narozdiel od iného oblečenia, to z merino vlny stačí prať minimálne. Keďže nezapácha a vďaka lanolínu je odolné aj voči zašpineniu, väčšinou ho po výkone stačí dobre vyvetrať a raz za čas mu dopriať omladzujúcu kúru na vlhkom vzduchu. Vďaka prirodzenej elasticite vláken ho môžete zbaliť do batohu bez toho, aby sa pokrčilo.

  1. Ochráni ťa pred UV žiarením, vodou aj ohňom

 Už to možno začína vyzerať, že naozaj preháňame, ale merino vlna dokáže aj to! Merino vlákna majú prirodzený SPF faktor medzi 25-50, skvelo sa teda hodí na hory, kde je slnečné žiarenie predsa len o niečo intenzívnejšie. Okrem toho má vďaka lanolínu vodeodpudivé účinky, funguje teda ako výborná vrchná vrstva aj v snehu či za slabších zrážok. A keď si večer sadneš k táboráku, spoľahlivo ťa ochráni aj tam. Vlna a lanolín, ktorý obsahuje, totiž prirodzene tlmí tlenie a tvoje oblečenie sa len tak nerozhorí. Keby sa vlna aj zapálila, vlákna sa neroztavia a nepriškvaria ako syntetika. Okrem ohňovzdorného obleku je to teda najbezpečnejšia voľba na posedenie pri ohni :)

  1. Je ekologické a vymyslené samotnou prírodou

 A povedzme si úprimne, lepšie než príroda to nevymyslí nikto. Vlna je 100% prírodný a udržateľný materiál. Záťaž na životné prostredie sa pri jej produkcii so syntetikou nedá ani porovnať (veď si len porovnajte ovce na paši a ropné vrty v oceáne) a keď po rokoch doslúži, vďaka ďalšej superschopnosti zmizne po pár mesiacoch bez stopy! Dá sa jednoducho skompostovať a nevytvorí tak zbytočný odpad - je totiž plne biodegradovateľná (len z nej nezabudnite odstrániť zips ;) ).

Čo z toho všetkého vyplýva?

 V skratke to, že merino vlna je ozajstný supermateriál. Jej vlastnosti sú dôvodom, prečo po nej siahnuť vždy, keď sa chystáš na hory, prechádzky, športové aktivity, na cesty ale pokojne aj do mesta a na každodenné nosenie. Všetky jej výhody sa prostredníctvom premyslených modelov a kvalitného šitia snažíme dostať k vám, aby ste ich využili naplno pri každom výkone. Za nás je to teda jednoznačná voľba.

 Ak sme ťa presvedčili, pozri si našu ponuku a vybav sa supermateriálom už na najbližšie dobrodružstvo ;)