Ako čistiť a ošetrovať oblečenie z merino vlny

Úžasný materiál, ktorý má svoje miesto v takmer každom šatníku. Aj to je merino. Vďaka svojim špecifickým vlastnostiam nezapácha, nehorí a dokáže sa čistiť samo. Aj napriek tomu je niekedy nevyhnutný ľudský zásah. Poradíme vám, ako sa o merino vlnu postarať, keď ju raz za čas musíte oprať alebo vyčistiť.

Merino vlna doslova zmenila módny priemysel. Jej výhody sú naozaj široké a možno ich aplikovať celým radom rôznych spôsobov. Kombinuje štýl a funkčné vlastnosti. Ide o ideálnu voľbu pre niekoho, kto chce v svojom outfite nielen dobre vyzerať, ale aj sa cítiť skvele. Táto vlna pochádza z oviec Merino a obsahuje keratín rovnako ako ľudská pokožka. To je dôvod, prečo je mäkká a veľmi príjemná na nosenie.

Oblečenie z merina je odolné voči ohňu a veľmi dobre absorbuje vlhkosť. Nezapácha a má dokonca samočistiace schopnosti. Nie je ho potrebné prať veľmi často, čím šetríte nielen čas a peniaze, ale aj životné prostredie. Menej čistiacich prostriedkov znamená menšiu záťaž na prírodu, čo ocení každý, kto k nej má pozitívny vzťah. A keď už čítate tento článok, veríme, že medzi nich patríte. 

Aj napriek tomu však občas potrebuje vašu starostlivosť. Merino vlna je špecifický materiál a príležitostné opratie alebo čistenie vyžaduje dodržanie niekoľkých jednoduchých pravidiel.

KEDY A AKO ČISTIŤ MERINO

1. PERTE RUČNE ALEBO V PRÁČKE NA 30°

Rovnako ako kašmír, ani oblečenie z merino vlny nemusíte prať po každom nosení. Zostane krajšie, ak ho budete prať každé 2-3 nosenia, čo sa týka kontaktného oblečenia (merino tričká, funkčná bielizeň a pod.). Skôr iba v prípade potreby. Pri merino bundách nie je potrebné tak časté pranie, najčastejšie až v prípade viditeľného zašpinenia. Aby ste merino vlnu udržali mäkkú a sviežu, je potrebné prať ju šetrne – buď ručne alebo v práčke na 30° pri použití módu na jemnú bielizeň.

2. POUŽITE ŠETRNÝ PRACÍ PROSTRIEDOK

Vyhnite sa štandardným čistiacim prostriedkom, ktorých chemikálie by sa mohli zachytiť v tkaných vláknach, z ktorých sa merino vlna skladá. Chemické prípravky môžu v niektorých prípadoch vyvolať zvláštnu reakciu, ktorá oblečenie poškodí. Na pranie, či už ručné alebo v práčke, odporúčame lanolínový prací prostriedok, ktorý je špeciálne určený na vysokokvalitné textílie, akými je aj naše oblečenie z merino vlny. Tento čistiaci prostriedok nielen šetrne očistí vaše oblečenie, ale vlákna chráni pred ďalším znečistením či pred baktériami a inými mikroorganizmami. Tak, ako je jemný k vášmu oblečeniu, je aj k vašej pokožke a je vhodný aj pre alergikov.

3. OBLEČENIE SUŠTE ROZLOŽENÉ

Merino oblečenie je najlepšie sušiť rozložené, napríklad na sušiči či na uteráku. Uchovajte ho mimo dosahu tepla (teda zabudnite na radiátor), aby sa nedeformovalo, prípadne nezrazilo.

4. VYHNITE SA BIELIDLÁM A ROZJASŇOVAČOM

Na merino vlnu za žiadnych okolností nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré obsahujú bielidlá alebo rozjasňovače.

5. MERINO MÁ RADO VLHKOSŤ

Ak nemáte čas na čistenie, nechajte oblečenie zavesené cez noc niekde na vzduchu. Môžete ho zavesiť aj v kúpeľni, zatiaľčo sa budete sprchovať. Para z horúcej vody merino vlnu omladí.

6. NENECHÁVAJTE HO V KOŠI NA BIELIZEŇ

Oblečenie by ste nemali nechávať dlho v koši na špinavú bielizeň už vôbec nie tam, kde dávate na pranie aj spodnú bielizeň.

7. ŠKVRNY ČO NAJSKÔR OPLÁCHNITE

V prípade škvŕn treba merino vlnu opláchnuť studenou vodou. Ak je to nutné, môžete na umytie použiť už spomínané jemné mydlo alebo saponát.