Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Black hill outdoor oblečenie v divočine švédskeho Laponska

Po časoch pandémie, ktorá nás uzavrela na 2 roky doma a hlavne nám neumožnila cestovať do zahraničia, sme sa s priateľom nevedeli dočkať tohto leta. Naplánovali sme si naň dlhý trek vo Švédskom Laponsku, nazývaný Kungsleden „King’s trail“. 

O treku

Trasa Kungsleden je celkovo dlhá 420 km, nachádza sa medzi Abiskom a Hemavanom v nádhernej švédskej prírode medzi divoko žijúcimi zvieratami. Hovorí sa o nej ako o poslednej divočine v Európe, ktorú by mal každý (nielen) Švéd prejsť aspoň raz za svoj život. 

Časť trasy vedie za polárnym kruhom, takže ak sa rozhodnete Kungsleden navštíviť na začiatku leta (jún až začiatok júla) alebo na jeho konci (september), môžete sa tešiť na krásne nočné divadlo v podobe polárnej žiary. V týchto obdobiach môžu klesať teploty pod bod mrazu, takže vás môže zastihnúť sneženie, rozvodnené rieky, väčšia zima. Výhodou je, že počas týchto chladnejších mesiacov na trase nie sú komáre, ktoré dokážu v letných mesiacoch veľmi znepríjemniť život na treku. Ak by mal niekto záujem navštíviť Kungsleden počas zimných mesiacov, tak trasa má aj zimné značenie. Môžete použiť bežky, sane alebo skúter. 

Trasa Kungsleden

My sme si pre náš trek zvolili začiatok augusta. Na trasu sme mali 13 dní, a preto sme zvolili trasu z Jäkkviku do Abiska (cca 280 km). Príprava na trek začala už niekoľko týždňov pred samotným odjazdom. Naplánovať takýto dlhý trek nie je len tak, a preto to chcelo dlhú prípravu: dopravu, študovanie trasy, plánovanie denných etáp a miest na kempovanie tak, aby sme stíhali prekračovať jazerá, keďže lode na prechod jazerami chodili len v určitý čas a nebolo možné ich obísť.

Trasa Kungsleden

Stravovanie

Taktiež bolo dôležité naplánovať stravovanie, pretože prvé 4 dni sme na trase nemali žiadnu civilizáciu, čiže žiadne mountain huts (horské chaty, kde je možné prespať a kúpiť si zásoby jedla). Nakoniec sme si zobrali jedlo na prvých 6 - 7 dní. Na raňajky sme mávali overenú  “klasiku”, ovsenú kašu na rôzne spôsoby. Nachystali sme si ju do sáčkov na každý deň s orechami, sušeným ovocím, proteínom, chia semienkami. Obedy sme väčšinou riešili tortilami s nejakou pomazánkou. No a večere sme mali dehydrované jedlo, dve jedlá sme si uvarili a dehydrovali doma a zvyšok sme kúpili. Určite môžem odporučiť z dehydrovaných jedál (Sea to summit – Fazuľový kotlík, Forclaz – Curry kura, Forclaz – Pasta Bolognese, Adventure Menu – Tikka Masala). Skvelé boli raňajkové sety, ktoré sme si pripravili, pretože ráno nám príprava raňajok zabrala minimum času, čo bolo super. Sáčok sme iba vysypali do ešusu, zaliali horúcou vodou a raňajky boli na svete! No a čo nás najviac zachraňovalo v kalorickom deficite, boli doma pripravené trail mixi. Určite odporúčam, ak plánujete dlhý trek.

Stravovanie

Jedlo je jedna z dôležitých vecí, bez ktorých by sme na treku neprežili, a preto sme tejto oblasti naozaj venovali veľa času na prípravu a logistiku. Určite vás pri jedle napadá otázka, ako sme riešili pitný režim, teda vodu. S vodou na tomto treku nie je problém, Švédsko je veľmi vodnatá krajina. Všade je voda, ale čo je na tom najlepšie, tak v tejto oblasti Švédska tečie najčistejšia voda, akú si môžete predstaviť. V batohu sme mali zbalený aj filter na vodu (využili sme ho však len pri stojatých vodách), ale v podstate ho nepotrebujete, pretože každý deň niekoľkokrát za deň natrafíte na krásny, čistý, tečúci potok alebo rieku. Takou menšou zaujímavosťou je, že Švédi na severe nepredávajú v reštauráciách a obchodoch balenú vodu. A to z toho dôvodu, že tam tečie z kohútikov najčistejšia pitná voda. 

rieka

Oblečenie

Medzi ďalšiu oblasť, ktorá je pre trek podstatná, je oblečenie. Je veľmi dôležité dobre si rozmyslieť, aké oblečenie na treku budete potrebovať. A to z toho dôvodu, že na tak dlhý trek nepotrebujete veľa, naopak, stačí vám málo, ale kvalitného oblečenia s nízkou váhou. My sme zvolili nepremokavé nohavice a bundu, páperovú bundu, mikinu, krátke nohavice, dlhé nohavice, merino spodky, 1x dlhé merino tričko, 2x krátke merino tričko, 2x merino ponožky, 1x nepremokavé ponožky, 3x merino spodné prádlo, no v neposlednom rade, dobrú pevnú obuv. Keďže sme si na tento výlet so sebou brali veľké množstvo merino oblečenia a v našej výbave nám chýbali hlavne tričká a ponožky, hneď sme vedeli, že v tejto otázke sa obrátime na Black hill outdoor

Ja som zvolila od Black hill outdoor tričko s dlhým rukávom. Hneď v prvý deň treku som si ho zamilovala, je veľmi príjemné na dotyk, skvele prievzdušné - v teple ma ochladilo, v zime zahrialo. Priateľ zvolil variantu trička s krátkym rukávom (je veľmi teplomilný :D). Najviac ocenil jeho príjemný materiál a predĺžený strih na chrbte. Tričká sme jednoducho nosili v jednom kuse a to nielen preto, že sme žiadne ďalšie nemali! :D

Pre pohodlie v topánkach sme nemohli zvoliť nič iné ako merino ponožky, tie nám tiež chýbali v našej výbave, a preto sme sa tiež pre výber tých správnych obrátili na Black hill outdoor. Ja, aj priateľ, sme zvolili letné ponožky CHABENEC. Nedáme na ne dopustiť! Boli skvelé, počas treku nám držali chodidlá v suchu a vďaka tomu sme sa nemuseli báť žiadnych otlakov. Taktiež sme na našom výlete využili kozmetiku od Black hill outdoor a to cestovateľský šampón a cestovateľské mydlo. Môžeme len odporučiť, krásne voňajú, sú zabalené v praktickom obale a dlho vydržia. 

Oblečenie

Švédska divočina

No a teraz k samotnému Kungsledenu. Je nádherný, plný bohatej, krásne prírody a divoko žijúcimi zvieratami. Nie je nad krajší zážitok ako ráno vstať do krásnej prírody, kde sa vám vedľa stanu pasú soby, ktorí si pochutnávajú na výborných čučoriedkach. Proste splnený sen!

Stanovačka

Príroda tam je tak čistá, zelená, proste nádherná! Prechádzate údoliami, okolo vás sú samé ľadovce, každý deň stretávate stáda pasúcich sa sobov. Kúpete sa v ľadovcových jazerách a riekach, kde voda dosahuje maximálne 6 stupňov Celzia. Sú to nádherne strávené chvíle, ktoré vám nik nezoberie. 

Čo sa týka kempovania, tak to je veľmi jednoduché. Vo Švédsku môžete kempovať kdekoľvek, ak to nie je súkromný pozemok. Ak chcete spať v stane vedľa hutu a využiť jeho služby, tak si priplatíte 350 SEK (približne 33 EUR). Neočakávajte však žiadny luxus. Je to jednoduchá chata bez elektriny a tečúcej vody, s kadibudkou a niekedy aj saunou vykurovanou drevom. 

Ako spoznáte, že ste na Kungsledene? Trasa je veľmi dobre značená a to výrazne červenými pruhmi hlavne na kameňoch a stromoch. My sme používali aj offline mapy Swe Mountains a Mapy.cz. Kungsleden je taktiež známy svojimi drevenými chodníkmi, ktorých počas tohto treku “stretnete” naozaj veľa. 

Švédska divočina

Užitočné informácie

Dokupovanie zásob potravín? Huts sú vybavené základnými zásobami jedla. Kúpite tam všetky potrebné potraviny od polievok, konzerv, tortil, pomazánok, salámy, plnených cestovín až po kozmetické potreby. Tieto mountain huts sú zásobené hlavne v zimných mesiacoch, a preto sa môže stať, že na konci leta môžu byť zásoby veľmi limitované. Všade vo Švédsku, dokonca aj na týchto vysokohorských chatách, môžete zabudnúť na platbu v hotovosti. Švédi sú úplne “cashless” a aj v huts platíte platobnou kartou.

Emergency huts sú prístrešky pozdĺž trasy, kde sa môžete skryť, ak ste v ohrození života či v nepriaznivom počasí. Niektoré z nich sú vybavené satelitným telefónom na privolanie pomoci. My sme emergency hut počas nášho treku využili jedenkrát, a to vo veľmi zlom počasí, kedy nás zastihla veľmi silná búrka. 

Na tomto treku môžete zabudnúť na mobilný signál, hlavne v severnej časti medzi Vakkotavare a Abiskom (cca 110 km), ani nedúfajte, žiadny nechytíte. Túto informáciu je dobré vedieť vopred a pripraviť na to svojich blízkych, ak teda nevlastníte napr. Garmin inRreach a viete sa s nimi spojiť cez satelit. My sme bohužiaľ o tejto informácii nevedeli a našich blízkych sme veľmi vystrašili. 

Život na Kungsledene však vie byť občas aj drsný, zažijete tam všetky ročné obdobia - od teplých slnečných dní, po tie veľmi chladné, ba dokonca mrazivé dni. Taktiež vás preskúša niekoľkodňové daždivé počasie, počas ktorého musíte prekonávať rozvodnené potoky, či kamenistý, šmykľavý terén, no v neposlednom rade, seba. No a najväčšími nepriateľmi v letnom období sa vám stanú komáre, ktoré vám naozaj nedajú pokoj. Možno si vravíte, že vás tento trek vôbec neláka, ale nie je to práve o tom? O výstupe z našej komfortnej zóny? O prekonávaní svojich hraníc? Veď to sú tie životné momenty, z ktorých sa najviac učíme a spoznávame samých seba. 

Život na Kungsledene

Záver

Zažili sme nezabudnuteľné zážitky, spoznali naše hranice, uvedomili si životné hodnoty, ale hlavne, boli sme spolu, bez smartfónov, sociálnych sietí, negatívnych správ a vnímali sme len prítomné okamžiky. Bol to skvelý mentálny oddych a digitálny detox. Som veľmi rada, že zas a znovu som na našej dobrodružnej ceste mohla využiť oblečenie od Black hill outdoor, v našom outdoorovom šatníku má vždy miesto!