Forest Skis: Lyže, ktoré vám ukážu novú dimenziu lyžovania

Vzájomná podpora je prirodzená, hlavne u lokálnych značiek. Jednou z výnimočných športových slovenských firiem, s ktorou sme sa rozhodli užšie spolupracovať, je Forest Skis. Ak si počas letných prázdnin u nich zakúpite lyže na zimnú sezónu, dostanete u nich zľavu 70 € na predobjednávkovú cenu s heslom Black hill outdoor. Ak ich ešte nepoznáte, tu je článok o nich.

Prečítajte si aj: Ako sa obliecť na zimnú turistiku

Viac o Forest Ski

Táto značka je autorským dielom v produktovom dizajne Viktora Devečku a v grafickom dizajne Broni Brtáňovej. Keby ste sa opýtali, v čom sú lyže Forest iné, dostanete veľmi priamu odpoveď: „Vo všetkom.“ Značka má aktuálne v ponuke 3 originálne kolekcie lyží a štvrtú kolekciu vytvára v spolupráci s českým freeriderom Pavlom Božákom.

Lyže Forest vás najskôr zaujmú svojím dreveným povrchom, ale pri bližšom pohľade prídete na to, že to je to najmenej, čo tieto lyže v sebe schovávajú. Vo vnútri okrem prírodných materiálov ako je ľan alebo celodrevené jadro, nájdete aj high-tech konštrukciu s Karbónom, Kevlarou alebo Dyneema®, ktorú vedia v lyžiach používať len dve značky na svete. Cieľom značky Forest Skis je vyrábať jedinečné ručne robené lyže, určené od priemerných až po tých najnáročnejších lyžiarov.

Viac o kolekciách

Prvá kolekcia, ktorá je na trhu najdlhšie, je zameraná na lyže pre najnáročnejších vyznávačov tohoto zimného športu. Kombinuje high-tech materiály a veľmi čistý drevený dizajn, ktorý odhaľuje uhlíkovú konštrukciu lyží. 

Druhá kolekcia je najpopulárnejšia. Ide o asymetrické lyže, ktoré jednoduchým prehodením ľavej a pravej lyže, zmenia jazdné vlastnosti, čo je zaujímavé hlavne na skitouring, pretože na dlhších túrach sa lyže vedia lepšie prispôsobiť meniacim sa snehovým podmienkam.

Tretia kolekcia je unikátnym spojením modrotlače vyrobenej modrotlačiarom Matejom Rabadom a lyží zameraných na skitouring a lyžovanie v stredisku. Ako vraví Viktor: „Tieto lyže sú ako oldschool Cadilac medzi autami. Kombinujú dynamickú jazdu s maximálnym komfortom.“

Štvrtá kolekcia je spojením vlastností Forest Skis a skúseností Pavla Božáka z jeho vlastnej manufaktúrnej výroby a dlhoročných skúseností s freeridom, aj tým súťažným. Ide o ľahké lyže, ktoré kombinujú Fullrocker profil a klinovitý tvar lyže.

Ako to celé začalo

Forest Skis svoj prvý model vyvíjali ešte ako mladí šialení vyznávači jazdenia vo voľnom teréne. Odtiaľ prišla aj túžba vyrábať lyže. Niečo im však na komerčných lyžiach chýbalo. Keďže Viktor vyštudoval strojarinu a zároveň sa venoval technike lyžovania, dovoľovalo mu to dizajnovať lyže bez straty informačného toku medzi lyžiarom a technológom. „Vedel som, čo chcem docieliť a hľadal som matematické modely a spôsoby, ako to dostať na sneh. Lyže vytváram okolo jazdeckého štýlu a podmienok, na ktoré sú určené. Samozrejme, že to zahŕňa aj môj osobný názor, ale beriem ich ako svoje umelecké dielo,“ vraví Viktor.

Viac o výrobe, ktorá je šetrná k prírode

Výroba v malej dielni zabezpečuje vysokú kvalitu lyží. Na celú výrobu dohliada Viktor osobne a každý jeden kus mu niekoľkokrát prejde rukami. Aj vďaka tomu je výroba lyží od Forest Skis ekologická. Ku každému produktu pristupujú skoro individuálne, čo výrazne eliminuje výrobu nepodarkov, ktoré sa vo veľkých produkciách vyhadzujú alebo rovno pália.

Taktiež si dávajú záležať aj na vývoji lyží, reflektujú potreby trhu a hlavne vývojára Viktora a jeho ambasádorov: „Každý jeden model lyží počas jeho ladenia odjazdia ambasádori, aj niektorí skalní klienti značky. Pripomienkujú ho, aby sa odstránili prípadné chyby v návrhu, no zároveň boli zachované špecifiká našej značky. Veľa lyží iných značiek je pre mňa na svahu jednoducho nudných. Lyže Forest nie sú pre každého. Jazdia presne, sú rýchle, ale sú iné. Nechceme vytvárať bežný produkt, ktorý si niekto kúpi len preto, že sa mu páči. Buď ťa tie lyže dostanú a už iné nechceš, alebo jednoducho nie sme pre teba to pravé.“ Je pravdou, že „podobné“ lyže sa u iných značiek hľadajú len ťažko. Viktor navyše pre svojich najnáročnejších klientov upravuje lyže na mieru, a to buď tvarom päty, tvrdosťou alebo aj odľahčením, ktoré môže byť až 600g na pár. Niektorí si svoje dosky chcú nechať označiť vlastnými podpismi alebo symbolmi. To má na starosti Bronka.

Nezabudnite na zľavu až 70

Značka sa postupne vyvíja a s príchodom nových materiálov, postupov a získavaním ďalších skúseností neustále zdokonaľuje všetky svoje produkty. Pri výrobe lyží kladie dôraz na ich životnosť. Dbá na to, aby sa drevený povrch lyží dal ošetrovať. Zaujímavosťou je, že lyže Forest sa objavili už skoro na všetkých svetadieloch, okrem Antarktídy. S lyžami Forest je spojenie so zimnou prírodou jedinečným zážitkom.

Ak hľadáte dokonalé lyže na nadchadzajúcu sezónu, inšpirujte sa nižšie a nezabudnite využiť zľavu až 70 €, ktorú s heslom Black hill outdoor dostanete na predobjednávkovú cenu:

  • Skialpové asymetrické lyže: DRUID
  • Skialpové modrotlačové lyže: VESNA 
  • Skialpové Fullcarbon lyže: FROST