Využite zľavový kód: LETO30 do konca mesiaca!!

Koronavírus a turistika: odporúčania pre bezpečný pobyt v prírode

Pandémia koronavírusu a s ňou súvisiace aktuálne dianie zasiahlo do našich každodenných životov. Ovplyvňuje našu prácu, našu rodinu a v neposlednom rade aj to, ako trávime svoj voľný čas. Ako outdooroví nadšenci vieme, že ostať doma počas týchto slnečných jarných dní si vyžaduje veľa sebazaprenia. Je skvelé, ak si kontakt s prírodou vieme vykompenzovať aspoň na záhrade, no väčšina ľudí túto možnosť nemá. Mnohých z nás to stále ťahá von, no zároveň čelíme rôznym pochybnostiam.

Je turistika počas pandémie rizikom? A môžeme ísť vôbec do prírody?

Všetky športové a iné hromadné podujatia sú v súčasnosti zakázané, no individuálny pohyb v prírode zatiaľ obmedzený nie je. Výnimkou sú osoby v povinnej domácej karanténe, ktoré nesmú opustiť miesto svojho pobytu, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Faktom je, že najlepšie, čo môžeme v týchto týždňoch urobiť je naozaj ostať doma. Zároveň by sme však stále mali dbať nielen o svoje fyzické, ale aj mentálne zdravie. Aktívny pobyt v prírode výborne plní obe tieto funkcie. Odborníci sa zhodujú, že pohyb na čerstvom vzduchu má svoj význam – napomáha ozdraveniu, tvorbe vitamínu D, zvyšuje vitalitu, znižuje stres a celkovo podporuje imunitu, ktorá je v týchto dňoch viac než potrebná. Vírus sa vo vonkajšom prostredí šíri omnoho ťažšie, podľa expertov vzduch v lese či na horách nie je kontaminovaný a riziko nákazy je tak minimálne. Pobyt v prírode nám teda neuškodí, skôr naopak – je však nevyhnutné dodržať všetky odporúčané zásady a nariadenia.

Ako teda tráviť čas v prírode bezpečne pre seba aj okolie?

  • Vyberte sa von sami, so svojím psíkom, prípadne len s členmi svojej domácnosti. Vyhýbajte sa akejkoľvek skupinovej aktivite.
  • Vyberajte si menej frekventované miesta a trasy, kde nikoho nestretnete. Neodporúčame návštevu populárnych stredísk a destinácií, mnohé z nich (napríklad väčšina horských chát) sú aj tak zatvorené. Viacero obcí ako Súľov či Štrbské Pleso žiadajú turistov, aby ich okolie nenavštevovali. Práve na takýchto obľúbených miestach sa totiž návštevníci kumulujú a ohrozujú tým zdravie nielen svoje, ale aj obyvateľov týchto obcí. V ideálnom prípade navštívte miesta blízko vášho bydliska. V týchto dňoch by vychádzka do lesa či na pole za domom mohla byť celkom postačujúca.
  • Ak predsa len natrafíte na ľudí, vyhnite sa im čo najväčším oblúkom (minimálna odporúčaná vzdialenosť sú 2 m) a nezabúdajte na rúško. V prípade potreby poslúži aj šál, šatka či akýkoľvek iný kus látky, ktorým si prekryjete tvár. Nezabúdajme, že nosenie rúška je v týchto dňoch povinné všade mimo miesta vášho bydliska.

  • Pri výbere aktivít berte do úvahy aj dopravu. Ak sa chytáte do okolia, pokojne choďte peši či na bicykli, ale len ak sa cestou viete vyhnúť kontaktu s ľuďmi. V opačnom prípade si radšej zvoľte auto. Nevyberte sa s ním však na hromadné parkovisko. Verejnú dopravu by sme v týchto dňoch nemali využívať vôbec, pokiaľ to nie je nevyhnutné (a turistika sa medzi nevyhnutné situácie určite neráta).
  • Minimalizujte kontakt s rôznymi predmetmi a plochami, napr. zábradlia, kľučky a pod. Zápis do vrcholovej knihy si nechajte na inokedy. Ak už sa niečoho dotknúť musíte, nezabudnite na hygienu. Aj v prírode majte po ruke dezinfekčný gél na ruky. Dôkladná očista je po návrate domov samozrejmosťou.
  • Zvoľnite a neklaďte dôraz na výkon. Vyberte si radšej pohodovú vychádzku než náročnú turistiku. Vyhnite sa akýmkoľvek rizikovým aktivitám. Úrazy sú všeobecne nevítané, no v tomto období to platí dvojnásobne. Jednak sa návštevou zdravotníckych zariadení vystavujete vyššiemu riziku nákazy, no myslite aj na lekárov či záchranárov, ktorí sú v toto období extrémne preťažení. Nepridávajme im prácu navyše.

Ak sa teda v týchto dňoch vyberiete von, dobre si premyslite, kde, s kým a ako budete tráviť svoj voľný čas.  Konajme zodpovedne a ohľaduplne a rešpektujme všetky nariadenia. Hoci je to pre nás ako milovníkov outdooru v týchto týždňoch ťažké, obmedzme svoje aktivity, oddychujme doma a využime čas na plánovanie nových dobrodružstiev. Čo môžeme, odložme na neskôr – hory a príroda nám predsa nikam neutečú a čím disciplinovanejšie sa budeme teraz správať, tým skôr sa opäť stretneme na našich obľúbených miestach a bez obmedzení.

#blackhilloutdoor #somdoma

Poznámka: Článok je vyjadrením osobného názoru k momentálnej situácii. Sledujte a dodržiavajte aktuálne opatrenia a nariadenia na stránke www.korona.gov.sk.