Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Letná sezóna začína – nenáročné výlety naprieč Slovenskom

Jedno z najkrajších ročných období sa blíži a mnohých to bude ťahať do prírody. Za turistikou nemusíte cestovať ďaleko. Slovensko ponúka široké možnosti ľahkých trás, ktoré zvládne každý. Pozývame vás na niekoľko nenáročných výletov za najkrajším výhľadom, vodopádmi či náučnou trasou.

Čas letných dovoleniek pomaly klope na dvere. Cestovné kancelárie lákajú na rôzne zaujímavé ponuky. Možno ste však nevedeli, že na to, aby ste zažili krásnu dovolenku, nemusíte cestovať stovky kilometrov. Desiatky príležitostí totiž čakajú aj doma, na našom krásnom a malebnom Slovensku.

Aj napriek tomu, že ide o malý štát, máme bohatú kultúru a nájdete tu takmer všetko. Od prírodného bohatstva cez historické pamiatky, až po výbornú domácu gastronómiu a veľa možností pre turistov. Slovenská príroda ponúka naozaj unikátnu atmosféru. Príjmite preto naše pozvanie na niekoľko nenáročných výletov, ktoré potešia milovníkov ľahkej turistiky.

JÁNOŠÍKOVE DIERY

Pri letnej turistike sa dá mnoho naučiť. Dôkazom sú aj Jánošíkove diery, ktoré sa nachádzajú v Malej Fatre, blízko obce Terchová. Vďaka prírode sú právom považované za jednu z najkrajších turistických príležitostí na Slovensku. Sú rozdelené do štyroch častí a najmenej náročný je malý okruh, ktorý zvládnete aj s menšími deťmi.

Výlet potrvá okolo dvoch hodín a počas cesty uvidíte krištáľové vodopády, ostrvnianske úzke údolie a úchvatné bohatstvo prírody Malej Fatry. Okrem toho vás bude sprevádzať náučný chodník, kde sa dozviete mnoho zaujímavostí.

HREBIENOK

Letná turistika na Hrebienku patrí k Tatrám asi tak, ako bryndza k haluškám. Jej jadrom je najstaršie turistické centrum na Slovensku – Starý Smokovec. Pri výstupe na Hrebienok máte dve možnosti. Celkovo ide o ľahkú turistiku, ktorú si môžete uľahčiť tým, že použijete lanovku. V tomto prípade vám cesta zaberie okolo desiatich minút. Ak by ste sa chceli spoľahnúť na svoje nohy, môžete využiť asfaltku, prípadne nenáročný terén, ktorý vedie popri dráhe lanovky. Túra vám zaberie zhruba hodinku pokojným tempom.

Hrebienok sa návštevníkom odvďačí krásnou prírodou, výhľadom a rôznymi menšími atrakciami okolo. Nechýbajú reštaurácie s tradičnými slovenskými špecialitami, známy snack bar, relaxačná zóna a maskot, drevený medveď Kubo. Na Hrebienok sa však vyplatí ísť aj v zime. Konajú sa tam totiž neoficiálne majstrovstvá v tesaní ľadových sôch.

TOMÁŠOVSKÝ VÝHĽAD

Tipy na výlet v našej krajine sa nemôžu zaobísť bez Slovenského raja, ktorý ponúka výnimočný Tomášovský výhľad. Na vrchole uvidíte Prielom Hornádu, vrch Čertova sihoť, dolinu Bieleho potoka, ale aj Vysoké Tatry. Výstup na vrchol nie je náročný a takmer 4-kilometrová trasa zahŕňa zhruba 2 hodiny chôdze. Zvládnuť by ju mali aj deti a seniori.

Tomášovský výhľad patrí k najkrajším výhľadom na Slovensku, s nadmorskou výškou 680 metrov. Jeho skalnaté steny majú v obľube aj horolezci. Vyzdvihnúť treba aj veľmi dobrú orientáciu na trase, ktorá je naozaj kvalitne vyznačená. Veľmi príjemná ľahká turistika, ktorá poteší a vo finálne naozaj stojí za to. Aj tak by sa dal charakterizovať Tomášovský výhľad, kde určite stretnete veľa turistov.

CHODNÍK KORUNAMI STROMOV

Slovenská atrakcia, ktorá v posledných rokoch zažíva doslova turistický boom. Chodník korunami stromov tvorí významnú súčasť Bachledovej doliny. V jej srdci vám ukáže pestré lesy skoro z vtáčej perspektívy. Drevený chodník zahŕňa trasu v dĺžke cez 600 metrov. Jej súčasťou je aj 32 metrová veža, ktorá ponúkne výhľad na Zamagurie, Belianske Tatry a Pieniny.

Počas prechádzky narazíte na rôzne prekvapenia a množstvo náučných tabúľ, ktoré vám predstavia okolie. Samozrejmosťou tejto ľahkej turistiky je aj dostupnosť pre deti a seniorov. V prípade väčších skupín sú k dispozícii zľavy i sprievodca. Treba si však dať pozor na otváracie hodiny, ktoré sa v rôznych mesiacoch líšia. Počas leta sú najdlhšie a Chodník korunami stromov vás privíta od deviatej do devätnástej. Objavte ďalšie tipy na skryté poklady a nepoznané krásy Východného Slovenska, ktorý si pre vás pripravili mladí cestovatelia Karina a Martin

ROZHĽADŇA NA VRCHU BOBOVEC

Čarokrásna vežička, obklopená umeleckými dielami s tematikou anjelov, je v nadmorskej výške 720 metrov. Nachádza sa na vrchu Bobovec, blízko obce Stará Bystrica. Samotná rozhľadňa je vysoká 16 metrov, zložená z kameňa a dreva. Po výstupe uvidíte krásny výhľad na Martinské Hole, Lysú Horu, Malú Fatru i Veľkú Raču. 

Ľahká turistika na Bobovci je dlhá 4,5 km a zaberie vám okolo dvoch hodín. Cestou hore vás čaká mierne stúpanie, dole mierne klesanie a trasa je vhodná aj pre deti. Vynechať by ste nemali ani výlet do Novej Bystrice, ktorá je od Starej vzdialená asi 7 minút autom. Môžete tam vidieť krásny skanzen či lesnú železničku.