Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Merino outdoor oblečenie vyrobené na Slovensku – interview pre tyger.sk

Začiatkom augusta sme poskytli rozhovor outdoor testovaciemu portálu tyger.sk. V skrátenej verzii vám ho prinášame teraz na našom blogu. O tom, prečo a ako vlastne vzniklo oblečenie z merino vlny na Slovensku a čo sa skrýva za názvom Black hill outdoor, hovorí zakladateľ značky.

KEDY A AKO VZNIKOL BLACK HILL OUTDOOR?

Značka vznikla v roku 2012, nápad vyrábať oblečenie z merino vlny vznikol pár rokov predtým, v nádhernom prostredí na hraniciach Národného parku Muránska planina, v malej obci Michalová pri Brezne. Názov značky – v preklade „Čierny vrch“ – súvisí s vrchom nad dedinkou, ktorý tak nazývajú miestni. Možno sa opýtate, prečo má slovenská značka názov v angličtine? Jednoducho, myslíme na budúcnosť a na to, že raz sa značka môže stať globálnou, nielen lokálnou. Naším cieľom je osloviť rôzne skupiny zákazníkov, ktorí tomu budú rozumieť a vedieť aj vysloviť.


KTO STOJÍ ZA ZNAČKOU BLACK HILL OUTDOOR?

Začínal som sám. Vybudovať niečo si vyžaduje určité schopnosti a množstvo tvrdej práce. No teraz mám pri sebe tím ľudí, ktorí zdieľajú moje nadšenie pre jedinečný materiál, ktorým merino vlna je. Mať okolo seba kreatívnych ľudí s chuťou pracovať je dôležite preto, aby značka napredovala. Bez nich by som to nedal. Začiatky boli spontánne, všetko sa zdalo jednoduché, ale prišli aj rôzne prekážky, ktoré sme úspešne prekonali.

PREČO VZNIKOL BLACK HILL OUTDOOR?

Hlavným dôvodom bola nedostupnosť outdoor oblečenia z merino vlny na slovenskom trhu. Po vynikajúcich skúsenostiach s mojími prvými outdoorovými nohavicami z merina, ktoré som kúpil v zahraničí, som sa snažil nájsť u nás niečo podobné. Ale nebola žiadna šanca. Vtedy mi napadla myšlienka skúsiť to na vlastnú päsť. Takto, s prvými nohavicami a ďalšími bundami, vznikla aj značka Black hill outdoor. Chcel som niečo originálne, takže okrem loga (čo samozrejme nejaký čas trvalo, kým sme našli ten správny dizajn) sa naše oblečenie odlišuje pánskou alebo dámskou slovanskou výšivkou, ktorá zdobí každý model. Bola to práca šikovnej dizajnérky. Od samotného začiatku som sa snažil položiť základy značky tak, aby reprezentovala to, čo ma vystihuje a čo je pre mňa v živote dôležité. Reprezentuje mňa a odráža hodnoty a presvedčenia, za ktorými si v živote stojím.

AKÝ BOL VÁŠ PRVÝ PRODUKT?

Prvým naším produktom boli pánske nohavice (viď obrázok nižšie), ako som už spomínal – funkčné, trvácne a nadčasové. Testoval ich horský vodca Michal „Kevin“ Sekelský. Prvý prototyp nohavíc nevyšiel podľa našich predstáv. Museli sme ísť od začiatku, od úpravy strihu až po nový výber materiálu, aby bol ešte odolnejší a pevnejší. Druhý pokus sa už vydaril podľa predstáv. Ako prví testovali nohavice horskí vodcovia, ktorí si ich nevedeli vynachváliť. Práve to naštartovalo výrobu a aj chuť pustiť sa do toho naplno. K nohaviciam samozrejme chýbala bunda, ktorá mala spĺňať okrem funkčnosti aj ďalšie požiadavky, v prvom rade pohodlný technický strih. A tak sa začal sortiment rozširovať na dámske a pánske bundy aj svetre. Nezaskočila nás ani požiadavka vyrábať produkty na mieru, podľa požiadaviek zákazníka, keďže nie každý má konfekčnú veľkosť. V súčasnosti si u nás prídu na svoje turisti, poľovníci, rybári, skialpinisti a všetci aktívni nadšenci prírody, ktorí obľubujú prírodné materiály. Našou prioritou je spokojnosť zákazníka, nielen aby sa v našom oblečení dobre cítil, ale aj dobre vyzeral.

PREČO PRÁVE OBLEČENIE Z MERINO VLNY?


Bola to vlastná skúsenosť, ktorá ma presvedčila. Merino vlna má unikátne vlastnosti a schopnosti, ktoré nemá žiadny iný materiál. Hlavnou výhodou je, že udržiava ideálnu mikroklímu, takže sa cítime pohodlne za každého počasia. Toto poznali naši starí či prastarí rodičia a ja som sa chcel vrátiť k ich tradícii. Rozdiel je iba v tom, že my nepoužívame tradičnú vlnu, ktorej vlákna sú hrubé, pichajú a škriabu, ale používame jemnú a mäkkú vlnu z oviec Merino, ktorej vlákna sú omnoho tenšie a preto neškriabu. Vyzdvihnúť by som chcel mimoriadnu antibakteriálnu schopnosť, vďaka ktorej merino oblečenie nezapácha ani po viacnásobnom nosení a prepotení. Toto ocenia hlavne tí, ktorí sa potrebujú na viac dní zbaliť do jedného batohu. Všetky naše produkty sú zo 100% merino alebo 100% shetlandskej vlny, nepoužívame žiadne zmesi materiálov. V budúcnosti plánujeme vyrábať termoprádlo a tričká s pridaním elastanu, materiál bude pružnejší a zabezpečí lepšiu pohyblivosť pri aktivitách. Ale vlna má sama o sebe prirodzenú pružnosť, preto je naše vrchné oblečenie pohodlné aj bez pridania prímesi elastanu a vydrží naozaj dlhý čas. O merine by sa toho dalo povedať veľa, viac sa dozviete na našej webke.

ODKIAĽ POCHÁDZA MERINO VLNA, KTORÚ POUŽÍVATE VO VAŠICH PRODUKTOCH?

Zamerali sme sa hlavne na oblasti Nového Zélandu a Austrálie, kde je merino vlna najkvalitnejšia. Odtiaľ merino vlnu dovážame k nám, na Slovensko. Potom sa vlna spracuje a zafarbí na požadovanú farbu, z ktorej sa vyrába tkanina alebo pletenina. Nájsť kvalitného spracovateľa vlny a zároveň výrobcu tkanín s dlhoročnou skúsenosťou nebolo vôbec jednoduché. Zabralo nám to veľa času, bol to dlhý proces, ktorý bol našťastie korunovaný úspechom.

POUŽÍVATE PRI VÝROBE VÁŠHO OBLEČENIA AJ ŠPECIÁLNE TECHNOLÓGIE?

Na výrobu nášho oblečenia používame tkaniny, ktoré sa vyrábajú modernou technológiou a zaručujú zachovanie všetkých vynikajúcich vlastnosti a schopností merino vlny.

  • Tkanina Black hill classic ® má hladkú a pevnú štruktúru, je odolná voči mechanickému namáhaniu. V optimálnom pomere ochraňuje pred vetrom a je vysoko odolná proti oderu. Jej gramáž je 650g/m2.
  • Tkanina Black hill soft ® je vzdušnejšej štruktúry s dlhším vlasom. Je jemná, mäkká, pružná a príjemná na dotyk, menej odolná proti vetru. Vyrába sa v gramáži 550g/m2-650g/m2.
  • Tkanina Black hill double face ® je špeciálna dvojvrstvová tkanina s hladkou a pevnou štruktúrou. Ideálna na vrchné zimné oblečenie. Gramáž má 900g/m2.

AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O MERINO VLNU ?
Údržba merino oblečenia je úplne jednoduchá. Výhodou je, že dlho vydrží čisté a bez zápachu, preto je ideálne len vyvesiť a vyvetrať – najlepšie keď je vlhké počasie. Tým určite predĺžite životnosť oblečenia. Keď už naozaj potrebujete oblečenie vyprať, stačí namočiť do 30 °C vody s pracím prostriedkom na vlnu, ktorý obsahuje lanolín, jemne postláčať a nechať vo vode 10-15 minút. Potom prepláchnuť vo vode s teplotou 30 °C, nežmýkať, len odsať prebytočnú vodu do uteráka. Sušiť je najlepšie vo vodorovnej polohe v tieni. Ak máte málo času, môžete vyprať v práčke na 30 °C – existuje šetrný program na vlnu. Určite nepoužívajte chlór a aviváž, ničia sa tým prirodzené vlastnosti vlny, najmä jej objem, pružnosť a schopnosť absorbovať pachy. Ďalšou možnosťou je čistiareň.

KDE VŠADE VÁS NÁJDEME?

Úplne všetci môžete pohodlne nakúpiť na našom e-shope blackhilloutdoor.sk, kde ponúkame všetky produkty skladom. Tam sa dozviete všetko potrebné, samozrejme v prípade otázok sme pripravení a radi poradíme. Fungujeme, asi ako každý v súčasnej dobe, na FB a Instagrame, kde pravidelne prispievame a informujeme o novinkách a udalostiach. Ak si chcete prísť naživo pozrieť, omakať a vyskúšať, ste vítaní v kamennej predajni Black hill outdoor v Brezne na Rázusovej 15.

PODPORUJETE AJ OUTDOROVÉ PROJEKTY ?

V máji sme podporovali podujatie Nosičská stovka a sme hrdí na to, že môžeme byť partnerom Zamkovského chaty. Tohto roku si horskí nosiči už 16-ty krát pripomenuli pamiatku svojho kolegu a kamaráta, nosiča Juraja Petranského, ktorý zahynul pri vynáške na Téryho chatu. Preteky, ktoré sa konajú na jeho počesť, odštartovali na Hrebienku a ich cieľom bolo vyniesť 100-kilový náklad na Zamkovského chatu. Náš obdiv patrí aj horským nosičom zo Zamky, ktorí sa tohto podujatia zúčastnili a s hrdosťou nosia oblečenie Black hill outdoor, ktoré môžu využiť počas celého roka. Ich spokojnosť je balzamom na našu dušu.

AKÉ JE VAŠE OBĽÚBENÉ „HORSKÉ“ MIESTO?

Mojím obľúbeným miestom je Chopok z južnej strany Nízkych Tatier. Je to ideálne miesto na výbornú turistiku a relax, či už v lete alebo zime. Nádherná panoráma ma vždy vie nakopnúť a dodať mi veľa energie, preto sa tam vždy rád vraciam.

VENUJETE SA OKREM BLACK HILL OUTDOOR AJ NIEČOMU INÉMU?

Od začiatku som mal jasno, ktorým smerom sa chcem uberať. Black hill outdoor momentálne zaberá všetok čas, ktorý mám. Stále je čo zlepšovať a testovať, a keďže prevádzkujem aj kamennú predajňu, len sem-tam mi zostane čas na turistiku po našich krásnych slovenských horách. Zahraničné destinácie ma už nelákajú, voľný čas radšej trávim na Slovensku.

Rozhovor bol uverejnený 7. augusta 2017 na TYGER.sk, kde momentálne testujú niekoľko produktov značky Black hill outdoor. O výsledkoch testu vás budeme informovať