Využite zľavový kód: LETO30 do konca mesiaca!!

Merino v lete: 7 dôvodov, prečo vlna nepatrí len do zimného šatníka

Vlna v lete? Pre väčšinu ľudí to znie možno ako oxymoron. Hoci sa mnohým spája vlna najmä so zimným šatníkom, my na ňu nedáme dopustiť ani v teplých mesiacoch. Nie je totiž vlna ako vlna. Tá s prívlastkom merino (naša obľúbená) je skvelým materiálom aj na letné dobrodružstvá.

Nosiť merino v lete má svoje opodstatnenie. Výnimočné vlastnosti merino vlny sa totiž postarajú o Váš komfort nielen v zime, ale aj pri vyšších teplotách.

V ČOM JE TAJOMSTVO MERINO VLNY?

  1. Má skvelé termoregulačné schopnosti. Merino vlákna dokážu regulovať telesnú teplotu, chránia telo nielen pred chladom, ale aj prehriatím a to aj pri zmene intenzity pohybu. V lete telo ochladzuje vďaka odparovaniu.
  2. Odvádza vlhkosť od tela. Narozdiel od syntetických materiálov, merino vlna odvádza pot a vlhkosť pomocou odparovania priamo od pokožky namiesto toho, aby ich najprv nasala, čím vytvára pocit ochladenia. Merino nezabráni poteniu, no zaistí, že sa napriek tomu budete cítiť pohodlne a v suchu. Pri silnom potení dokáže absorbovať vlhkosť rovnajúcu sa až tretine svojho objemu bez toho, aby ste to pocítili. Aj keď sa teda spotíte, studený vietor vás na horách neofúkne.
  3. Merino dýcha. Vďaka svojej mikroskopickej štruktúre je látka mimoriadne priedušná a zároveň antistatická, oblečenie sa tak na vás nenalepí a nemáte nepríjemný pocit pri nosení.
  4. Je odolné voči zápachu. Samotný pot totiž nepáchne, zápach spôsobujú až mikroorganizmy, ktoré sa v ňom pri rozklade množia. Merino vlákno má ale prirodzené antibakteriálne schopnosti a výrazne tak redukuje nežiadúci pach. Je teda ideálne na náročné výkony, dlhšie výlety aj cestovanie.
  5. Chráni pred UV žiarením. Merino vlna má prirodzený ochranný faktor dosahujúci SPF 25 až 50, ochráni tak pred nebezpečným slnečným žiarením oveľa lepšie, než väčšina syntetických materiálov, ale aj bavlna či ľan. Netreba na to zabúdať obzvlášť na horách, kde je intenzita slnečného žiarenia podstatne vyššia.
  6. Ľahká údržba predurčuje merino na niekoľkodňové treky, kempovanie či cestovanie. Nekrčí sa, takže ho pokojne môžete nosiť v batohu. Po nosení ho stačí vyvetrať, nepotrebuje časté pranie, dokonca je odolné voči škvrnám a špine. Keďže navyše eliminuje zápach, stačí Vám na výlet zbaliť naozaj len pár kúskov. Okrem toho, na večer pri ohni je ideálnou voľbou, keďže merino vlna tlmí tlenie a je tak veľmi málo horľavá. Budete tak oblečení nielen pohodlne, ale aj bezpečne.
  7. Merino je prírodný a ekologický materiál. Do prírody teda patrí.

AKO ZVOLIŤ VHODNÉ MERINO?

Zatiaľ čo vyššia gramáž tkaniny skvelo poslúži v chladnom období, na letné aktivity je vhodné zvoliť si merino z ľahšieho úpletu. Nižšia gramáž prvej vrstvy zabezpečí ideálny telesný komfort aj pri vysokých teplotách. Na chladnejšie večery či do vyšších polôh je zas vhodné mať jeden kúsok na zahriatie a ochranu pred vetrom. Na leto je ideálna naša merino vesta (pre dámy aj pre pánov). Čoskoro v našom eshope pribudnú aj ďalšie novinky vhodné na letné aktivity.

Ak teda riešite, čo si obliecť na letnú turistiku, bicykel, na stanovačku či na cesty, naša voľba je jasná. Merino vlna je optimálnym materiálom na celoročné nosenie a netreba sa jej báť ani v lete. Okrem toho, čo vhodnejšie si obliecť do prírody, než 100% prírodný a zároveň vysoko funkčný materiál?

#blackhilloutdoor