Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Na čo myslieť pri plánovaní zimnej turistiky

Na čo myslieť pri zimnej turistike?

Hory netreba nikdy podceňovať a v zime to platí dvojnásobne. Základom je dobrá príprava. Tá sa totiž nepostará len o príjemné zážitky, no občas zachráni aj zdravie, či dokonca život. Napriek náročnejším podmienkam a možno o niečo ťažšiemu batohu má však turistika v zime nepopierateľné čaro a začína jej holdovať čoraz viac ľudí.

Ako sa teda pripraviť na zimnú túru a na čo v horách nezabudnúť?

  • Plánovanie a výber trasy

 Pri plánovaní zimnej turistiky je dôležité brať do úvahy viacero faktorov a podľa nich si zvoliť vhodnú trasu. Túra, ktorú zvládnete v lete dopoludnia, sa totiž v zime môže natiahnuť aj na celý deň. Množstvo čerstvého snehu, nevyšliapané chodníky či zaľadnený terén vedia tempo značne spomaliť a tiež ubrať z energie. Okrem toho musíme rátať aj s kratšími dňami a preto odporúčame vyberať také trasy, ktoré bezpečne zvládnete prejsť do zotmenia. Nezabúdajme, že niektoré chodníky, najmä tie v Tatrách, podliehajú sezónnej uzávere. Ak so zimnou turistikou začínate, začleniť do itineráru horskú chatu je celkom dobrý nápad. Na zimné hory je ideálne ísť minimálne vo dvojici a o svojom pláne vždy niekoho informovať.

  • Sledovanie podmienok

Sledovať aktuálnu predpoveď počasia, výstrahy, množstvo napadaného snehu, či priechodnosť chodníkov je pred túrou samozrejmosťou. Na počasie ako také sa ale rozhodne netreba spoliehať. Ak je aj v doline pekne, vyššie to môže vyzerať celkom inak. V horách sa podmienky vedia meniť veľmi rýchlo - v zime stačí, že slnko zájde za kopec a okamžite pocítite niekoľkostupňové ochladenie, preto na to musíme myslieť už pri príprave. V zime a na jar je navyše potrebné sledovať aj lavínovú predpoveď.

To, že je chodník otvorený, neznamená, že je bezpečný. Riskovať v horách netreba a v prípade nepriaznivých podmienok si radšej zvoľte inú túru alebo ju jednoducho presuňte na iný deň. Hory vám nikam neutečú. Pre komplexné informácie odporúčame sledovať stránku Horskej záchrannej služby (www.hzs.sk).

 

V horách sa podmienky vedia meniť veľmi rýchlo. Dobrú prípravu netreba podceňovať.

  • Oblečenie vo vrstvách

 Pri výbere oblečenia je vhodné riadiť sa základným pravidlom a tým je vrstvenie. Vsadiť by sme pritom mali na kvalitné materiály s dobrými funkčnými vlastnosťami, ktoré nás udržia v teple a suchu a zároveň sa v nich budeme cítiť komfortne aj pri intenzívnej námahe. Merino vlna je v zime výbornou voľbou, no o tom, ako sa obliecť na zimnú túru píšeme viac v samostatnom článku.

  • Vhodná výbava pre pohodlie aj bezpečnosť

 Na túru nestačí mať len dobré oblečenie, ale aj dodatočnú výbavu. Okrem vhodnej turistickej obuvi, ktorá by mala byť najmä nepremokavá a zateplená, by na nohách (alebo vo vaku) nemali chýbať protišmykové návleky, nesmeky, či mačky – v závislosti na náročnosti terénu, do ktorého sa chystáme. Ak sa chystáte na niektorú z tatranských chát, poväčšine stačia nesmeky, no v strmých svahoch občas oceníte aj mačky a dokonca aj cepín. Pri chôdzi v snehu alebo na ľade pomôžu aj turistické palice. V hlbokom snehu oceníte aj návleky na obuv, ktoré zabránia tomu, aby sa vám sneh dostal do topánok. A keďže sa v zime stmieva podstatne skôr, určite je dobré mať so sebou aj čelovku. Pre každý prípad. Ak sa chystáte do lavínového terénu, so sebou by ste si mali pribaliť aj lavínovú výbavu (vyhľadávač, lopata a sonda). V prípade, že takéto túry absolvujete pravidelne, je určite vhodné absolvovať aj lavínový kurz.

Na čo mnoho ľudí pri zimnej túre nemyslí, no netreba na to zabúdať, je ochrana pred slnkom. V pekný slnečný deň je síce na zasneženom svahu príjemne, no veľké biele plochy lúče odrážajú a slnečné žiarenie je tak omnoho intenzívnejšie. Nie je teda na škodu myslieť na UV ochranu (najmä tváre) a tiež ochranu očí kvalitnými slnečnými okuliarmi. Niekoľkohodinové vystavenie zraku silnému žiareniu totiž môže viesť k nepríjemným pocitom v oku až snežnej slepote. Mimochodom, keď už je reč o zraku, v hustom snežení alebo silnom vetre sa môžu hodiť aj klasické lyžiarske okuliare.

Kvalitné a funkčné oblečenie vo vrstvách je samozrejmosťou, no netreba zabúdať ani na ďalšiu výbavu, ktorá sa postará nielen o váš komfort, ale aj bezpečnosť.

  • Na čo ešte nezabudnúť?

 K turistickej výbave by mala určite patriť aj lekárnička a poistenie na hory. Najmä tých zimomravejších v zime potešia ohrievacie vankúšiky, ktoré si viete vložiť do rukavíc či topánok a pomôžu prekonať kritické momenty. A aj keď je vonku pod nulou, netreba zabúdať ani na pitný režim. Hoci smäd možno pociťovať nebudete, nedostatok tekutín zhusťuje krv, čo spôsobuje horšie prekrvenie končatín a rýchlejší nástup omrzlín. Vo vaku by nemalo chýbať ani jedlo, minimálne vo forme rýchlej energie (tyčinky, sušené ovocie, oriešky a pod.). V zime je vhodné nosiť nápoj v termoske – aj ten nehorúci, aby sme zabránili jeho zamrznutiu. Ak plánujete túru spojiť s návštevou turistickej chaty, nezabudnite si overiť, či bude v čase vašej návštevy otvorená, aby ste uprostred túry neostali nepríjemne prekvapení a bez dostatočných zásob.

Na záver ešte jedna rada, ktorá platí celoročne: Nepodceňuj hory a nepreceňuj seba. Vždy dobre zváž aktuálnu situáciu aj svoje schopnosti a v prípade potreby sa vráť do bezpečia.

Zimné hory majú jedinečnú atmosféru a neopakovateľné čaro. Ak sa na túru v zime dobre pripravíme, hory nás odmenia skvelými zážitkami.

A čo vy? Obľubujete zimnú turistiku?

Autori fotografií: Flo Maderebner, Martin Hodoň, archív Black Hill Outdoor