Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Naplánujte si výlet za polárnou žiarou a zažite zázrak

Aurora borealis znie na prvé počutie ako dajaká smrteľná choroba, a pritom ide o jeden z najkrajších prírodných úkazov, aký je možné na našej planéte uvidieť. Ide totiž o polárnu žiaru.  

KEDY A KAM ZA POLÁRNOU ŽIAROU 

Za polárnu žiaru môže Slnko. V jeho magnetickom poli vznikajú škvrny a v nich erupcie elektrónov a protónov. Tieto častice sa presúvajú v podobe slnečného vetra vesmírom, a keď sa zrazia s magnetickým poľom Zeme, zreagujú s ním. Toto pole je najsilnejšie v polárnych oblastiach, a je teda zrejmé, že polárnu žiaru môžete zažiť čo najintenzívnejšie práve tam. Počas polárnych nocí. Niekde v divočine, mimo civilizácie, v ktorej na vás nečíhajú prekážky v podobe umelého osvetlenia. 

Aby ste toto čarovné nebeské divadlo mohli vidieť, nemusíte sa trmácať cez pol sveta do Ameriky či Kanady. Stačí vám stará dobrá Európa. Po prvé ušetríte čas, po druhé peniaze a po tretie nezanecháte pri cestovaní po sebe veľkú uhlíkovú stopu a príroda sa vám za to poďakuje krásnou svetelnou šou. 

V Európe si môžete vybrať viacero krajín a vycestovať napríklad do Nórska, Švédska, Fínska, Škótska, Ruska, na Island, ale i do Grónska. Ak chcete zvýšiť svoje šance, mali by ste vyraziť medzi začiatkom septembra až koncom marca, pričom úspešnejší budete skôr v jesenných a jarných mesiacoch ako v zimných. 

NAJLEPŠIE EURÓPSKE DESTINÁCIE

Vyberte si destináciu. Na začiatok skúste bližšie krajiny – Nórsko a Island. Sú úžasné samy osebe a na Islande môžete navyše pri troche šťastia zazrieť žiaru takmer odkiaľkoľvek. Ak ju aj neuvidíte, obe krajiny si užijete. Na svoje si v nich prídu nielen lovci polárnej žiary, ale s určitosťou aj bežní turisti a cestovatelia. Každému majú čo ponúknuť.

Tipy pre vás: V Nórsku máte najväčšie šance v mestách Tromso, Alta, Narvik, v ďalších mestách v oblasti polárneho kruhu a na súostroví Lofoty. Na Islande skoro všade. Drvivá väčšina obyvateľov žije v Reykjavíku. Ostatné oblasti sú takmer pusté, a preto nezaťažené svetelným smogom. 

Aj na severe Nórska sa vám môže naskytnúť pohľad na polárnu žiaru

TRPEZLIVOSŤ, TRPEZLIVOSŤ, TRPEZLIVOSŤ

Stiahnite si do mobilu aplikácie, ktoré vedia pomerne presne predpovedať výskyt a intenzitu polárnej žiary. Pokojne aj viac. Údaje z nich si môžete porovnať. Buďte trpezliví, i keď vám predpovede naznačia, že teraz je ten správny čas. V tých oblastiach je počasie vrtkavé a mení sa z minúty na minútu. Na Islande sa vraví: Nezúfaj, o pätnásť minút môže byť všetko inak. Lepšie, ale i horšie. Môže sa stať, že namiesto predpovedanej bezoblačnej oblohy, ktorú potrebujete na dobré pozorovanie, vás privíta zamračená obloha. Preto budete musieť čakať, byť pripravení a dobre vybavení. Nerozprávame sa len o hodinách, ale často i o dňoch. Niekedy sa polárna žiara neukáže dva až tri týždne, inokedy ju môžete vidieť i dva či tri dni po sebe. 

ČO SI VZIAŤ SO SEBOU 

Môže sa vám zísť čelovka, termoska s teplým čajom, ale napríklad i kvalitný spacák, na ktorý sa môžete uložiť pri dlhom čakaní. A, samozrejme, niečo na seba. Oblečenie do Nórska, ale i na Island, musí byť v prvom rade pohodlné, a hlavne teplé. Idete do oblasti, v ktorej teploty môžu klesnúť aj na pocitovú úroveň –25 °C. Teplá kvalitná obuv, spodná bielizeň a ďalšie termovrstvy sú samozrejmosťou. Dokonalým vrchným oblečením je potom odev z čisto prírodných materiálov. Merino bunda a merino nohavice sú na takýto účel ako stvorené. Merino odev je nielen pohodlný, funkčný a hrejivý, ale výrobcovia takéhoto oblečenia dbajú aj na životné prostredie a ekologickú udržateľnosť. V merino bunde a merino nohaviciach tak budete nielen v suchu a teple, ale pomôžete aj našej planéte.  

Tí, ktorí polárnu žiaru už videli, tvrdia, že je to skoro ako zázrak a zážitok na celý život. A každý si ho túži zopakovať. Nech máte teda tých opakovaní čo najviac.