Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Niečo o Freeride a Jasná adrenalín 2020

V rozhovore s Andym Mravom , hlavným organizátorom preteku Jasna Adrenalin 2020, sa vám pokúsime priblížiť o čo vlastne ide.

Andy, ako vznikol nápad urobiť freeridové preteky na Slovensku?

Nie je to môj nápad, je to nápad môjho kamaráta Mateja Huleja. Skrsol, keď sedeli pri pive na Žiarskej chate a chceli sa porovnať, kto je lepší freerider.

Ako si do toho prispel ty?

Ja som iba povýšil Jasnú Adrenalín z lokálnych podmienok na svetové preteky. V podstate Matej Hulej to dotiahol na organizovanie 2 hviezdy a pod mojim vedením sa to vyšperkovalo až na 4 hviezdu. Jedným z dôvodov bol fakt, že na Slovensku nemáme až tak veľa pretekárov vo freeride, čiže sme chceli preteky rozšíriť a prilákať zahraničných jazdcov.
Čím viac hviezd FWQ pretek má, tým sú jazdci profesionálnejší a pre nás z toho plynie výhoda, že bude paradoxne menej úrazov.
Samozrejme sme sa aj chceli prezentovať pred svetom, zviditeľniť Jasnú, aby ľudia vedeli, že aj u nás sa da dobre zajazdiť. A časom to dospelo až k tomu, že podľa pretekárov, je to jeden z najlepších kopcov Európy.

Som rada, že všetky slangové výrazy, ktoré počas tohto rozhovoru používaš, mi hneď aj objasníš. Takže by sme to mohli spolu prezentovať aj čitateľom, ktorí sú z časti možno takí istí laici ako ja.

Často si použil FACE – čo to znamená?

Freeride, všeobecne, je jazda voľným neupraveným terénom (mimo zjazdovky) s rôznymi prírodnými prekážkami, pričom jazdec má viac možnosti kadiaľ daný terén zísť.
Face je medzinárodný pojem pre ohraničenie územia na ktorom sa preteká. Na Jasnej Adrenalin je to konkrétne Lukový Kotol.

S tým je spojený aj Face-check, čo je obhliadka terénu pred pretekom. Prebieha to asi tak, že sa jazdci pred pretekmi zhromaždia pod kopcom, na mieste kde majú dobrý vyhlaď na face.
Na každých pretekoch sú určení ski dutes (retriveri), ktorí face postupne zlyžovávajú, s tým, že hlásia aké sú na danom mieste kopca podmienky (aký je sneh …). Pretekári si potom iba na základe týchto informácii vyberajú svoju líniu. Pred pretekmi si to nesmú zlyžovať. Všetko čo o face vedia, je iba z toho čo vidia. A v tom je to umenie a autentickosť.

Na predídenie toho, aby si face žiadny jazdec v slabej chvíľke neskúsil, sa Lukový Kotol cely týždeň stráži. Pravdupovediac, títo profesionáli sa v slabých chvíľkach ocitajú len málokedy, preto sa Lukový kotol stráži hlavne pred nadšencami freeridu, ktorí by si pravé počas konania pretekov radi skúsili nejaký ten dropík. 

Už sme tu spomínali, že freeride je jazda voľným terénom, ako sa to teda líši od skialpu?

Hlavne tým, že skialpinisti musia ísť vo voľnom teréne (mimo zjazdovky) aj smerom hore aj dole. Skialpinisti by mali vedieť a môžu zjazdiť rovnako ťažký terén smerom dole, ale vybavenie freeridera je na to oveľa vhodnejšie. Skialpinisti riešia vo výbave hmotnosť lyži ako jedno zo zásadných kritérií (čim ľahšie tým lepšie), na rozdiel od freeriderov, ktorí majú lyže tuhšie a širšie.

Čo sa na pretekoch hodnotí?

VZDUCH (prevedenie skokov, počet skokov, dĺžka skokov)
ŠTÝL (prevedenie oblúkov, skokov, trikov)
PLYNULOSŤ (nad lyžami)
KONTROLA(pretekára nad lyžami)
LÍNIA(jej obťiažnosť, kreativita)

Aké vybavenie so sebou musí mať každý pretekár, aby mohol odštartovať?

Prilba, okuliare, batoh, korytnačka, lopatka, recco, lavínový vyhľadávač -sonda
Na štarte sa každý pretekár kontroluje, ak mu niečo z toho chýba, nemôže pretekať.

Ako budú vyzerať tohoročne preteky Jasná Adrenalín 2020?

No, bude veľa snehu, parádne podmienky a nikomu sa nič nestane (to sú tie nejasné veci). Ale čo je jasné už teraz , že po pretekoch bude úžasná aftérka na Hoteli Ski, ktorou nás prenesie Ultrazvuk. Počas pretekov v piatok a v sobotu bude postavená freeridova dedina na Priehybe, kde sa budú prezentovať slovenskí a českí predajcovia lyži, oblečenia a raw dobrôtok.
Odtiaľ je len na skok na Konsky grúň, kde budú môcť diváci pozorovať adrenalínové jazdy pretekárov. Popritom bude prebiehať testovanie lyži viacerých firiem a  freeridový workshop. Celé to bude spríjemnene hudobným podmazom.

Viac o pretekoch Jasna Adrenalin 2020 sa dočítate na:

https://www.jasnaadrenalin.sk/sk/