Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Nosičská stovka: Hrebienok – Zamkovského Chata

Vysokohorských chát, na ktoré sa vynáša, je stále menej. Jednou z tých, kde sa táto tradícia udržiava, je Zamkovského chata. Práve táto chata bola cieľom už 16. ročníka memoriálu Juraja Petranského, inak nazývaného aj nosičská stovka. Sme radi, že sme s Black Hill Outdoor mohli byť pri tom.

Tohto roku si horskí nosiči už 16. krát pripomenuli pamiatku svojho kolegu a kamaráta, nosiča Juraja Petranského, ktorý zahynul pri vynáške na Téryho chatu. Preteky, ktoré sa konajú na jeho počesť, odštartovali na Hrebienku a ich cieľom bolo vyniesť 100-kilový náklad na Zamkovského chatu.

Začalo sa to celé vážením nákladu. Atmosféra pred štartom bola neobyčajná. Je fascinujúce nahliadnuť do sveta tejto úzkej komunity, ktorá vníma svet úplne inak, ako my, ľudia „dolu“. Keď si máte vyniesť tam hore svoj metrákový kríž, sústredíte sa len na svoje topánky. Medzi nosičmi sa hovorí: „Ak máš psychické problémy, nalož si viac. Ak zdravotné, nalož si menej.“

Po litroch potu a námahe na hranici ľudských možností, nasledoval rešpekt a obdiv divákov a vytúžené pivko v cieli na Zamkovského chate. Výkonmi tatranských nosičov sa Slovensko skutočne môže pýšiť. V súčasnosti je vynášanie totiž svetový unikát, všade inde na svete už zásoby dopravujú lanovkami alebo vrtuľníkmi. Preto sa aj značka Black Hill outdoor rozhodla podporiť týchto výnimočných ľudí a ako ceny do súťaže venovala oblečenie z prémiového materiálu merino vlny, ktoré nosiči ocenia vo všetkých ročných obdobiach. Po vyhodnotení a odmenení víťazov, ktoré spestrila prelietajúca kačka, sme sa venovali prezentácii našich produktov. O naše bundy, nohavice, vesty a svetre bol veľký záujem zo strany nosičov aj divákov – jednoducho všetkých, ktorí majú radi hory. Všetci sme si užili výborné pohostenie a spoločnosť úžasných zaujímavých ľudí.

Veľká vďaka patrí Janke Kalinčiakovej a celej zamkovského crew. Vidíme sa čoskoro!