Využite zľavový kód: LETO30 do konca mesiaca!!

Objavte svet telemarkového lyžovania

Už máte dosť tradičného lyžovania a hľadáte novú výzvu na zimu? Ak áno, určite by ste mali vyskúšať telemarkový štýl lyžovania! Telemarkové lyžovanie je alpský šport, ktorý kombinuje zjazdové lyžovanie so severským štýlom. Je to skvelý spôsob, ako pridať ďalšiu vrstvu zložitosti a vzrušenia do vášho lyžiarskeho zážitku. Poďme spoločne preskúmať, v čom presne je telemarkový štýl lyžovania jedinečný. 

Prečítajte si aj: Soňa Kopčoková: Vystúpenie zo zóny komfortu a strachu mi otvorilo úplne nové rozmery

Pôvod telemarkového lyžovania 

Korene telemarkového lyžovania siahajú do Nórska, kde sa vyvinulo ako spôsob prekonávania strmých terénov. Táto lyžiarska technika bola pomenovaná podľa nórskeho regiónu Telemark, ktorý mal jedny z najnáročnejších zjazdoviek v Európe. V 19. storočí začali túto techniku používať lyžiari aj v iných častiach sveta. Nakoniec sa telemarkové lyžovanie stalo populárnym v Severnej Amerike a v súčasnosti ho praktizujú lyžiari na celom svete. 

Ako funguje telemarkové lyžovanie? 

Telemarkové lyžovanie vyžaduje, aby lyžiari robili oblúky pokrčením kolien a prenesením váhy na jednu nohu. To umožňuje lyžiarom robiť tesnejšie oblúky ako tradičné techniky zjazdového lyžovania. Aby to lyžiari dokázali správne, musia mať dobrú rovnováhu a flexibilitu. Vyžaduje si to aj silu, pretože môže byť ťažké udržať rovnováhu pri prekonávaní nerovného terénu alebo pri tesných oblúkoch na strmých svahoch. 

Peter KollárPeter Kollár na Hintertux v Rakúsku.

Výhody telemarkového lyžovania 

Okrem toho, že vám lyžovanie v telemarkovom štýle dodá ďalšiu úroveň výzvy a dobrodružstva, má aj niekoľko ďalších výhod. Napríklad, keďže sa pri ňom viac ohýbajú kolená ako pri iných formách zjazdového lyžovania, pomáha časom posilňovať svaly nôh a jadra tela. Okrem toho, keďže počas telemarkového lyžovania zostávajú obe nohy neustále pripevnené k lyžiam, môže pomôcť zlepšiť koordináciu medzi ľavou a pravou stranou, ako aj rovnováhu - obe tieto schopnosti sú dôležité pre každého seriózneho lyžiara! 

Aké vybavenie potrebujem na telemarkové lyžovanie? 

Ak máte záujem vyskúšať si telemarkové lyžovanie, budete potrebovať niekoľko kusov výstroja - vrátane špecializovaného viazania a topánok, ktoré umožňujú, aby sa päty odlepili od lyží, a zároveň poskytujú dostatočnú oporu členkom a chodidlám. Budete tiež potrebovať špeciálne navrhnuté lyže, ktoré sú kratšie ako tradičné zjazdové lyže; tieto kratšie lyže poskytujú lepšiu manévrovateľnosť v ostrých zákrutách alebo pri prechádzaní nerovným terénom. A nezabúdajme ani na kvalitné palice - tie vám pomôžu udržať rovnováhu pri ostrých zákrutách.  

Prezentácia na Hintertux

Nedávno sme sa spolu s Petrom Kollárom zúčastnili festivalu na Hintertux v Rakúsku. Sme nesmierne radi, že práve Peter, inštruktor lyžovania a náš dlhoročný zákazník, prezentoval Black hill outdoor v spojitosti s telemarkom. Na fotke môžete vidieť naše merino nohavice. Merino nohavice sú perfektnou voľbou, ak hľadáte lyžiarske nohavice, ktoré sú pohodlné a poskytujú vynikajúce teplo. Merino nohavice tiež vynikajúco odvádzajú vlhkostť a udržia vás v suchu a pohodlí počas celého vášho lyžiarskeho dobrodružstva.

Prezentácia na Hintertux v Rakúsku.

Záver

Telemarkový štýl lyžovania je vzrušujúci spôsob, ako sa posunúť na vyššiu úroveň! Vďaka jedinečnej kombinácii slobody a kontroly na svahu nie je prekvapením, prečo tento zábavný šport skúša toľko ľudí. Ak chcete sami začať s lyžovaním v telemarkovom štýle, uistite sa, že máte všetko potrebné vybavenie predtým, ako sa vydáte na cestu dole kopcom! S týmito radami dúfame, že každý z vás strávi na svojej najbližšej lyžovačke bezpečný a príjemný čas!