Zľava -25% s kódom MLYN25. Viac info: Súťaž MLYN

Praktické tipy na ochranu pred slnkom na horách a počas letnej turistiky

Leto je obdobím, kedy sa všetci tešíme na slnečné dni a dobrodružstvá v prírode. Avšak, je dôležité si uvedomiť, že slnečné žiarenie môže mať negatívny vplyv na našu pokožku a zdravie. Preto je nevyhnutné venovať náležitú pozornosť ochrane pred slnkom, obzvlášť na horách. V tomto článku vám prinášame cenné rady a odporúčania, ako sa ochrániť pred slnkom a bezpečne si vychutnať prírodné krásy počas horúcich letných dní.

Prečítajte si aj: Merino vlna - udržateľná, odbúrateľná a ekologická voľba pre outdoorové oblečenie

Dôležitosť ochrany pred slnkom na horách

S nadmorskou výškou sa zvyšuje intenzita slnečného žiarenia, pretože tenšia atmosféra umožňuje väčšiemu množstvu UV žiarenia prenikať na povrch Zeme. Horské prostredie je často charakterizované skalami, či snehom. Tieto povrchy môžu zvýšiť expozíciu slnečného žiarenia tým, že odrážajú slnečné lúče a umožňujú im dopadnúť na pokožku viacnásobne. Aktivity v horách často zahŕňajú dlhšie časové obdobie strávené na slnku, a preto by sme si pokožku, ktorá je UV žiareniu vystavená naozaj aj niekoľko hodín, mali náležite chrániť. 

Používajte opaľovací krém

Opaľovací krém je základným krokom pri ochrane pred slnkom. Vyberte si krém s dostatočne vysokým ochranným faktorom (SPF), najlepšie nad 30. Naneste ho na celú pokožku vystavenú slnku a pravidelne si ho na ňu nanášajte viackrát počas dňa, najmä pri zvýšenom potení.

Oblečte si UV protection merino tričko

Pri výbere odevu dajte prednosť svetlým a vzdušným materiálom, ktoré zakrývajú čo najväčšiu časť tela. Dlhé rukávy a nohavice vám poskytnú väčšiu ochranu pred slnečným žiarením. Existujú aj špeciálne oblečenie s prirodzenou ochranou pred UV žiarením. Naše nové tričká UVprotection sú ideálne do slnečného počasia, pretože sú ľahké a vzdušné a zároveň eliminujú účinky UV žiarenia.

Pánske merino tričko KR UVprotection140 - modrá/žltá

Nepodceňujte pokrývku hlavy

Hlava je jednou z najcitlivejších oblastí pri pobyte na slnku. Preto noste šiltovku, alebo našu novinku - tenkú merino čiapku, ktorá vám poskytne dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením. Dávajte pozor aj na ochranu očí a noste slnečné okuliare so správnou UV filtráciou.

Plánujte aktivity podľa slnečného žiarenia

Snažte sa vyhýbať priamemu slnku v čase jeho najväčšej intenzity, čo je zvyčajne od 10:00 do 16:00 hod. Ak plánujete turistiku alebo horskú túru, odporúča sa začať skoro ráno alebo neskôr popoludní, kedy je slnko menej intenzívne.

Udržujte sa hydratovaní

Pri vystavení slnku a fyzickej aktivite môže dôjsť k rýchlejšej dehydratácii. Nezabudnite piť dostatok vody a nápojov, aby ste udržali svoje telo hydratované.

Záver

Ochrana pred slnkom by mala byť samozrejmosťou pri každej činnosti v prírode. Pamätajte, že slnečné žiarenie môže mať negatívne účinky na vašu pokožku a celkové zdravie. Používanie opaľovacieho krému, nosenie vhodného oblečenia s prirodzenou UV ochranou a hydratácia sú dôležité kroky, ktoré vám umožnia vychutnať si prírodu bezpečne a zdravo. Nezabúdajte, že zdravý a bezpečný pobyt vonku je kľúčom k príjemnému letu a nezabudnuteľným dovolenkám.