Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Rozhovor: Patrícia Bátovská ako prvá Slovenka na arktickej expedícii

Patrícia Bátovská má len 20 rokov a už sa ako prvá Slovenka vôbec zúčastnila expedície v Arktíde, vedenej svetoznámym polárnym bádateľom Robertom Swanom. Absolventka bilingválneho gymnázia a aktuálne študentka Toulouse Business School vo Francúzsku nám porozprávala o jej motivácii, o expedícii Arctic 2019 a o dojmoch z nej.

Ahoj Patrícia, ďakujeme za tvoj čas, aby si fanúšikom Black hill outdoor priblížila tvoje zážitky a skúsenosti z expedície. Arktída – to je trochu nezvyčajná “dovolenková destinácia” pre mladé dievča. Čo ťa k nej priviedlo?

To máš pravdu. Nešlo však o dovolenku, a to vysvetľuje, prečo som sa tohto projektu chcela zúčastniť. Išlo o environmentálne orientovanú expedíciu, ktorej cieľom (okrem iného) bolo vidieť na vlastné oči dopad klimatických zmien. Arktída je na to ideálnym miestom. Vždy ma zaujímala príroda a živočíchy, a to vyústilo do čím ďalej tým väčšieho záujmu o environmentálne otázky. Hneď, ako som sa o expedícii dozvedela, videla som ju ako skvelú príležitosť dozvedieť sa viac o tejto oblasti a prispieť k pozitívnej zmene.

Môžeš nám povedať viac o samotnej expedícii? 

Tieto expedície do polárnych regiónov každoročne organizuje nadácia 2041 s cieľom vzdelávať a inšpirovať účastníkov z celého sveta, aby robili viac pre ochranu našej planéty a motivovali aj ostatných vo svojich krajinách a komunitách. Veľmi tomu napomáha fakt, že máme možnosť lokálny ekosystém Arktídy, ako aj dopady klimatických zmien, vidieť na vlastné oči. 

Koľko sa vás expedície zúčastnilo?

Bolo nás 84 účastníkov z 27 krajín sveta a ja som veľmi rada, že som mohla reprezentovať Slovensko. Bola som totiž prvá osoba zo Slovenska, ktorá sa kedy týchto expedíciách zúčastnila. 

Aké boli podmienky výberu účastníkov?

Presné podmienky výberu neviem, no išlo najmä o motiváciu. Výber pozostával z troch kôl, kde prvé dve boli tvorené motivačnými listami a posledným bolo interview. Hlavnými témami bolo: ako plánujem využiť poznatky z expedície, čo mi expedícia prinesie, čo viem ja priniesť ostatným účastníkom, čo som doposiaľ urobila pre ochranu životného prostredia, atď. 

Expedíciu viedol Robert Swan, líder v oblasti environmentalistiky a človek, ktorý ako prvý peši dosiahol oba zemské póly. Mala si možnosť spoznať ho? Aký bol naživo? 

Áno, stále si viem úplne živo vybaviť, ako som vstúpila do miestnosti, kde prebiehala registrácia a spoznala som ho medzi ostatnými organizátormi. Ako sme čakali na zápis, každého z nás osobne privítal. Bol to veľmi zaujímavý pocit, osobne stretnúť takého významného človeka, o ktorom som v predchádzajúcich mesiacoch tak veľa počula. Počas expedície sme mali všetci účastníci možnosť osobne sa s ním porozprávať, prediskutovať naše enviro plány, poprosiť o radu atď. Všetko to prebiehalo veľmi neformálnym spôsobom. Robert je veľmi skromný a ústretový človek, plný energie a pozitívneho naladenia, čo je veľmi podstatné pre to, čo robí. Je pre mňa veľkou inšpiráciou. 

Expedícia trvala 12 dní, aký bol váš program?

Prvé tri dni sme strávili v Osle, kde sme mali prednášky o súčasnej environmentálnej situácii, výzvach, ktorým naša spoločnosť čelí, a možných riešeniach. Taktiež sme sa venovali workshopom na rozvoj osobnosti a vodcovských schopností a pracovali sme na skupinových projektoch. V tretí deň sme sa nalodili a začali sa plaviť okolo ostrova Svalbard. Tu program pokračoval veľmi podobne ako v Osle, no pridali sa k tomu ešte každodenné výstupy z lode. Na pevnine sme pozorovali živočíchov a tamojší ekosystém, vždy sme boli v sprievode vedcov a odborníkov, ktorí nám o všetkom, čo sme videli, povedali viac. 

Čo bolo pre teba najťažšie v rámci prípravy na expedíciu?

Už samotný prihlasovací proces bol výzvou, no najnáročnejšia bola časť, ktorá nasledovala – zháňanie financií, bez ktorých by som sa expedície zúčastniť nemohla. Tak ako väčšina účastníkov, aj ja som to riešila cestou sponzoringu a verejnej zbierky. Kontaktovanie a jednanie s mnohými firmami vyžadovalo značné odhodlania a najmä prekonania strachu, bola to pre mňa úplne nová skúsenosť. Za pomoci partnerov, ktorým životné prostredie nie je ľahostajné, sa mi napokon podarilo získať všetky potrebné financie, či už v peňažnej podobe, alebo vo forme výstroje a oblečenia, ako to bolo aj v prípade Black hill outdoor. 

Ako by si zhrnula tvoje pocity z expedície? 

Z viacerých vecí, ktoré som sa na expedícii dozvedela, alebo ktoré som videla, som bola šokovaná. Bolo tam napríklad omnoho teplejšie, ako som čakala – nanešťastie, takéto zvýšené teploty sú už posledné roky bežné. Tiež ma zarazilo, že sme na pobreží našli odpad, ktorý tam doplavilo more. Tie miesta sú predsa vzdialené stovky kilometrov od najbližšieho väčšieho osídlenia! Zo súčasnej environmentálnej situácie na Arktíde teda mám skôr negatívne dojmy. 

Z expedície ako takej mám však veľmi pozitívny pocit. Spoznala som skvelých ľudí a veľa som sa naučila. Vedomie, že existujú ľudia, ktorí sa zaujímajú o životné prostredie tak ako ja, mi dodáva nesmiernu inšpiráciu robiť v tejto oblasti viac a nebáť sa robiť veci inak. 

Zmenilo sa niečo v tvojom živote, robíš niečo teraz inak?

Určite sa teraz ako jednotlivec správam ekologickejšie a najmä, snažím sa inšpirovať aj ostatných pomocou publikácií na sociálnych médiách, svojej webstránke či vďaka prednáškam vo firmách a školách. 

Tematiku klimatických zmien je ťažké zhrnúť do pár viet. V polárnych oblastiach sa však následky otepľovania prejavujú výraznejšie (takmer dvakrát tak rýchlo ako v zvyšku sveta, pozn. red.), bolo pre teba iné vidieť ich naživo?

Určite má na človeka dopad, keď na vlastné oči vidí niečo, o čom doposiaľ len počúval alebo čo videl v TV. Topenie ľadovcov alebo aj odpad, ktorý som spomínala. Už len samotné pozorovanie živočíchov, o ktorých vieme, že im ničíme životné prostredie, je veľmi zvláštny pocit, s ktorým sa človek ťažko vyrovnáva. Tiež sme mali možnosť počuť o tom, ako klimatické zmeny ovplyvňujú obyvateľov Svalbardu a výrazne im komplikujú životy. Lavíny, zosuvy pôdy, dážď v zime… veci, ktoré boli pred pár rokmi nepredstaviteľnými. Toto všetko malo na mňa veľký vplyv, aj keď som o mnohom už vedela predtým.

Prečo podľa teba niektorí ľudia „neveria“ na globálne otepľovanie a klimatické zmeny a ako by si ich presvedčila? 

Neviem samozrejme presnú príčinu, no myslím si, že je to aj tlakom zo strany niektorých firiem. Marketingové kampane presviedčajúce ľudí, že je to výmysel, aby sme mohli pokračovať v konzumnom spôsobe života ako doteraz. Veriť, že globálne otepľovanie neexistuje, je jednoduchšie aj pre jednotlivcov, nie sú nútení meniť svoje návyky. A niekto na tom zarába. 

Už pred vyše sto rokmi, ak nie dávnejšie, bolo vedecky dokázané, že zvýšené množstvo oxidu uhličitého v atmosfére spôsobuje oteplenie. Vieme tiež, že v súčasnosti ľudstvo vypúšťa do ovzdušia obrovské množstvo CO2. Je teda logické, že toto bude mať nejaký dopad, konkrétne, bude to prispievať k otepleniu planéty. Toto sú úplne jednoduché fakty, ktoré sú vedecky podopreté a samozrejme, existuje omnoho viac iných výskumov, ktoré dokazujú existenciu globálneho otepľovania, ako javu spôsobeného aj ľudskou činnosťou. 

Aké kroky môžeme urobiť ako jednotlivci, aby sa situácia zlepšila?

Ja osobne verím, že jednotlivci môžu v danej oblasti spraviť veľa. My ako spotrebitelia si vieme vybrať, čo budeme konzumovať a aké firmy podporovať, a toto má veľký dopad. Preto si myslím, že každý z nás vie pomôcť tým, že bude nakupovať produkty vyrobené udržateľným spôsobom. Veľký problém v súčasnosti je tiež to, že celkovo nakupujeme veľa, a tým pádom aj veľa plytváme. Riešením je kupovať kvalitné trváce výrobky, ktoré budeme používať dlhodobo, a tým predídeme veľkému množstvu odpadu. A potom sú tu samozrejme rôzne každodenné malé kroky, ktoré prispejú k zlepšeniu: obmedziť dopravu autom, konzumáciu mäsa, nepoužívať jednorazové obaly, igelitové tašky, recyklovať… Možností je veľa.

Aké sú tvoje ďalšie plány?

V súčasnosti pravidelne zdieľam to, čo som sa na expedícii naučila, prostredníctvom sociálnych sietí, a tak sa snažím šíriť povedomie a inšpirovať ostatných. Tiež robím prezentácie v školách, firmách a organizáciách. Vo všetkom tomto mám v pláne pokračovať a určite by som sa do budúcna rada angažovala aj do iných enviro projektov.

 

VIAC O ARKTICKEJ EXPEDÍCII SI MÔŽETE PREČÍTAŤ NA TÝCHTO ODKAZOCH:

 

Patrícia Bátovská

Web https://www.changeforarctic.com/ 

Facebook https://www.facebook.com/PatriciaExpeditionArctic2019/ 

Instagram https://www.instagram.com/patriciabatovska/ 

 

2041 Foundation

Web https://www.2041foundation.org/