Jarný výpredaj -20% s kódom: JAR20

Soňa Kopčoková: Vystúpenie zo zóny komfortu a strachu mi otvorilo úplne nové rozmery

Soňa Kopčoková, bývalá majsterka sveta v body fitness, sa momentálne naplno venuje ultra behu. V minulosti zlomila viaceré, nielen ženské rekordy na rôznych trasách a pretekoch okolo sveta. Má adoptované tri deti a nedávno o nej vyšiel film SAMA NA CESTE. Prečítajte si, na čo zo svojich úspechov je najviac hrdá, ako a kde sa stretla s našou značkou Black hill outdoor a kde ju môžete vidieť v najbližších mesiacoch.

Ste bývalá majsterka sveta aj Európy vo fitness, prešli ste cestu SNP v rekordnom čase, zvládli ste 360 challenge. Ktorý svoj úspech považujete za najväčší?

Rozmýšľam nad vašou otázkou…  Myslím si, že najväčší zlom v mojom živote bol rekordný prebeh na ceste SNP. Vystúpenie zo zóny komfortu a strachu mi otvorilo úplne nové rozmery. Som vdačná a šťastná za to, že vo mne stále ide naplno motor zvedavosti a túžby učiť sa, skúšať a spoznávať.

Prešli ste pešo za rekordných 11 dní cez celé Slovensko. Táto turistika bežnému turistovi trvá aj mesiac. Ako sa to dá zvládnuť za v podstate tretinový čas?

Myslím si, že môj čas má ešte stále rezervy. Najdôležitejšie je všetko poriadne vopred naplánovať a pripraviť sa. Veľa však závisí aj od okolností, ktoré človek nemôže dopredu očakávať ani naplánovať, teda napríklad počasie, alebo nečakané zdravotné problémy.

Čo bolo na tejto ceste najťažšie? Ako ste zvládala samotu počas takej náročnej fyzickej námahy?

Samota bola nádherná. Bola som sama, ale moji najbližší boli so mnou v mojom srdci. Veľa času zamýšľať sa nad tým nebolo.

Sona Kopcokova

Máte adoptované 3 deti. Vediete aj ich k športovému životnému štýlu? Ako balancujete váš aktívny a rodinný život?

Moje deti sú skvelými partnermi na všetky  moje dobrodružstvá. Prežívajú ich so mnou, vždy im rozprávam o svojich zážitkoch a veľa aktivít absolvujeme spolu.

Ako prebieha váš bežný deň? Ako najradšej trávite víkendy?

Bežný deň a týždeň u nás doma je manažovanie domácich, školských a pracovných povinností a tréningu. Víkend jednoznačne patrí výletom na horách. Či už to je s deťmi, alebo na osobnom tréningu.

Myslíte si, že je kvalitné oblečenie na turistike dôležité? Prečo?

Kvalitné oblečenie a výbava robí obrovské rozdiely, a to nielen pri turistike. Vďaka oblečeniu, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj v zhoršených podmienkach, získate slobodu a komfort, a odnesiete si z výletov pozitívne zážitky. Dobre vyrobené a kvalitné oblečenie by sme podľa mňa na sebe nemali ani vnímať.

Soňa v black hill outdoor

Ako ste sa dostali k značke Black hill outdoor? Čo vás priviedlo k spolupráci s nami? 

Značku som si viac všimla na festivale HoryZonty, na ktorom sa premietal aj môj film. Páčil sa mi príjemný pocit materiálov na dotyk, a takisto aj lokálna slovenská výroba. Po festivale sme nadviazali spoluprácu.

Ktorý z našich kúskov máte najradšej a odporučili by ste ho aj svojim fanúšikom?

Jednoznačne ľahké merino tričko, ktoré sa vynikajuco hodí ako základná vrstva na turistiku v lete, i v zime.

Kde vás môžeme vidieť najbližšie a aké máte ciele pre rok 2023?

Plánov a cieľov na tento rok mám už viac, ako voľných dní. 🙂 Zatiaľ som prihlásená na trojo veľkých pretekov:

  • UTLAC - 250 km okolo Lago Como.
  • PTL - viac ako 300 km okolo Mont Blanc.
  • 360 WAA CHALLENGE - 270 km okolo ostrova Gran Canaria.

Okrem toho plánujem niekoľko projektov v pokuse o prvý alebo rekordný čas. K tomu patria tréningové výjazdy na horách a dlhodobá príprava. Nedávno som mala možnosť byť na Stubai, v marci ma čaká týždeň v Dolomitoch.