Využite zľavový kód: LETO30 do konca mesiaca!!

Úžasné vlastnosti merino vlny

V súčasnosti sa merino vlna stáva čoraz populárnejším prírodným materiálom. Nielen pre pletenie svetrov, ale aj pre oblečenie na aktívny pobyt v prírode a už aj na bežné dennodenné nosenie. Prečo sa tomuto tradičnému materiálu začína hovoriť materiál budúcnosti?

Môžu za to jej unikátne vlastnosti. Známou základnou vlastnosťou merino vlny je jej hrejivosť. Už menej známy fakt je, že merino vlna je schopná absorbovať vlhkosť v miere až 30 % svojho objemu, čo je mnohonásobne viac v porovnaní napríklad s polyesterom. Navyše, vlhkosť vo vlne sa ľahko zahreje, nemáte preto nepríjemný, chladivý pocit pri potení.

Ďalšie výhody vlny merino:

Priedušnosť

Poznáte ten pocit lepkavosti, keď sa spotíte v syntetickom oblečení?
Syntetické vlákna síce ochránia pred vetrom a vlhkom, ale nedýchajú. Ich priedušnosť je obmedzená a určená množstvom medzier v látke. Oproti tomu, merino vlna, ako prírodný materiál, je výborne priedušná, aj keď je vlnená látka husto tkaná a neprefúka. Izoluje pred chladom, vetrom a odvádza pot, ale súčasne dýcha a preto je príjemná na nosenie. Priedušnosť je daná jedinečnou štruktúrou vlneného vlákna, ktoré tvorí mikroskopické šupinky, a jeho prirodzeným zakrútením. V merino vlne nezažijete pocit lepkavosti ani nečistoty.

Hebkosť

Vlákna merina sú mäkkučké, nepichajú ako bežné ovčie vlny. Najmäkšie a najteplejšie sú pánska bunda Bojan a dámsky kabát Jasna, jemné bundy mikinového charakteru sú dámska bunda Vesna a pánska bunda Vojan.

Antibakteriálna schopnosť

Prečo tak zapáchame, keď sa spotíme v syntetickom oblečení?
Synteticky materiál síce odvedie vlhkosť na povrch, tam však sa hromadí a vytvára dokonalé prostredie pre rozmnožovanie baktérií. Práve tie spôsobujú zápach a mimoriadne sa im darí v hladkých vláknach syntetických materiálov. Oproti tomu; naše vlnené merino oblečenie ani pri dlhodobom nosení nezapácha. Vlna je proteínové vlákno, viaže na seba škodlivé látky vrátane vírusov a baktérií, obmedzuje ich rozklad a množenie. Má výnimočnú schopnosť pohlcovať vlhkosť vďaka veľmi členitému povrchu vlákien a vysokému obsahu lanolínu. Vlnený odev stačí len vyvetrať, čím sa prípadných pachov sám zbaví.

Nekrčivosť

Merino má prirodzenú schopnosť automaticky sa vrátiť do pôvodného stavu.

Termoregulácia

Myslíte si, že merino oblečenie sa nosí len v zime?
Znie to neuveriteľne, ale kým v zime vlnené materiály hrejú, naopak v lete chladia. V chlade a vlhku merino vlákno pohltí vlhkosť a uvoľňuje tzv. sorpčné teplo. Pri náraste teploty merino vlna začne odparovať vlhkosť a týmto vytvára chladivý pocit. Fantastická termoregulácia merino vlny spôsobuje, že Vaše telo bude mať rovnakú teplotu dokonca aj pri zmene intenzity pohybu. Vďaka tomu môžete produkty Black hill outdoor® nosiť celoročne. Väčšina modelov je vhodná ako vrchná alebo stredná vrstva, podľa počasia.

Bezpečnosť

Merino vlna je veľmi bezpečná, pretože je vysoko ohňovzdorná a nevytvára statickú elektrinu.

Vodeodpudivosť

Vedeli ste, že merino vlna je prirodzene vodeodpudivá?
Kým vnútorná štruktúra vlákien prijíma vodu, povrch vlákna ju naopak odpudzuje, vďaka jemnej vrstve vosku. Táto vrstva je taká stabilná, že ju nedokáže odstrániť ani klasické pranie doma, ani suché chemické čistenie. Vosková vrstva zároveň chráni tkaninu pred znečisťovaním a vytváraním hlbokých fľakov.

Trvácnosť a odolnosť voči špine

Merino vlna je odolná voči špine, škvrnám a potu a nie je potrebné ju tak často prať. Aj preto je oblečenie z merina trvácnejšie. Vlákna merina sú mimoriadne odolné voči oderu a využijete ich dlhšie ako pár sezón. Je to skutočne investícia takmer na celý život.

UV ochrana

Počítate pri horských túrach s tým, že na každých 300 m výšky rastie intenzita UV žiarenia až o 4 %? Vo výške 1 500 m je teda o 20 % vyššia ako pri hladine mora. Aby ste sa nevystavovali riziku poškodenia kože, určite používate prípravky s ochranným faktorom. Ale mysleli ste aj na oblečenie?
Syntetické materiály chránia kožu nedostatočne alebo vôbec. Naopak, merino vlna prirodzene eliminuje účinky UV žiarenia a jej UPF (faktor ochrany oblečenia) je vždy minimálne 25.