NA KOŇOCH JUŽNOU AMERIKOU

NA KOŇOCH JUŽNOU AMERIKOU

Južná Amerika, Argentína, zo severu na juh na koňoch?  Prečo nie, povedali si zrejme cestovatelia Joži a Pali o takomto čase pred rokom.


NA ČO MYSLIEŤ PRI PLÁNOVANÍ ZIMNEJ TURISTIKY

NA ČO MYSLIEŤ PRI PLÁNOVANÍ ZIMNEJ TURISTIKY

Hory netreba nikdy podceňovať a v zime to platí dvojnásobne. Základom je dobrá príprava. Tá sa totiž nepostará len o príjemné zážitky, no občas zachráni aj zdravie, či dokonca život. Napriek náročnejším podmienkam a možno o niečo ťažšiemu batohu má však turistika v zime nepopierateľné čaro a začína jej holdovať čoraz viac ľudí.


AKO SA OBLIECŤ NA ZIMNÚ TURISTIKU

AKO SA OBLIECŤ NA ZIMNÚ TURISTIKU

S príchodom chladnejších dní automaticky klesá aj počet turistov na horách. Nie každý je fanúšikom zimnej turistiky a mnohokrát sa ľudia domnievajú, že túra v zime je iba pre fajnšmekrov, ktorým neprekáža brodenie sa snehom a neustály chlad. Práve mínusové teploty odrádzajú turistov azda najčastejšie. Správne oblečenie však zabezpečí tepelný komfort počas celého dňa.


TREK OKOLO ANNAPURIEN V HIMALÁJACH V NEPÁLE.

TREK OKOLO ANNAPURIEN V HIMALÁJACH V NEPÁLE.

Tam kde sa ostatní vyzliekali my sme ostávali oblečení, tam kde sa ostatní obliekali my sme stále zostávali oblečení.

Prvého apríla sme sa rozhodli absolvovať trek okolo Annapurien v Himalájach v Nepále. My čo sme nikdy do hôr nevkročili. Prvý apríl ? Nie. Cítili sme to tak. A navyše išli sme s našou obľúbenou Dorotkou Nvotovou.

Stanovili sme si plán postupných každotýždenných tréningových trekov v blízkom aj vzdialenejšom okolí na viac ako pol roka. S tým súviselo postupné zháňanie potrebnej turistickej výbavy, podľa aktuálnych skúseností. Vsadili sme na kvalitu. Veľa čítali, porovnávali, objavovali.


PROMETEOVA HORA- KAZBEK

PROMETEOVA HORA- KAZBEK

Kto má rád hory a navštívil Kaukaz, musí si ho zamilovať. Je to rozsiahla divočina na pomedzí Európy a Ázie. Nebotyčné vrcholy, ľadovce, divoké horské rieky, nádherná nočná obloha, v porovnaní s Alpami málo turistov (závisí to tiež od lokality). Relatívna blízkosť a cenová dostupnosť z neho robia zaujímavú destináciu aj pre našincov. No nie sú to len hory, čo robí tento kút sveta výnimočným. Región na juh od Veľkého Kaukazu má bohatú históriu. Písali sa tu dejiny najstarších civilizácií, trvalé osídlenie tu pretrváva od paleolitu. Pôsobili tu Chetiti, Gréci, vládol tu Alexander Veľký Macedónsky. Arménsko ako prvá krajina na svete prijala v roku 301 kresťanstvo. Svoje ríše tu mali Rimania, Peržania aj Arabi.


S DOBRODRUHOM V MEXIKU

S DOBRODRUHOM V MEXIKU

„Počas novembra 2019 sa rozhodol Jožo Terem z Dobrodruh.sk so skupinou ďalších Dobrodruhov splniť si jeden zo svojich snov a vystúpiť na najvyššiu horu Mexika – Pico de Orizaba, vysokú 5 636 metrov“ Hoci ma táto hora skoro šesťtisíc metrov, ide o „choďák“ a netreba na ňu ovládať žiadne horolezecké techniky. Samozrejme, vyžaduje si kondičku a dobrú aklimatizáciu. A tak sme ešte pred samotným výstupom podnikli na rôznych miestach Mexika niekoľko turistických a aklimatizačných výstupov, aby sme si zvykli na miestne podnebie, nadmorskú výšku a celkovo sa dostali trochu do formy po náročnom cestovaní.


RECENZIA – BLACK HILL OUTDOOR OBLEČENIE NA ISLANDE

RECENZIA – BLACK HILL OUTDOOR OBLEČENIE NA ISLANDE

Dostala sa k nám veľmi príjemná recenzia od Michala, ktorý otestoval naše nohavice a merino bundu Gorazd počas 13 dní na Islande. Aj tí, čo tam nikdy neboli, si určite vedia predstaviť poveternostné podmienky (doslova), preto nás veľmi teší, že naše oblečenie obstálo skúšku. Ešte raz ďakujeme za možnosť zdieľať recenziu a fotky a prajeme veľa dobrodružstiev.


ROZHOVOR: PATRÍCIA BÁTOVSKÁ AKO PRVÁ SLOVENKA NA ARKTICKEJ EXPEDÍCII

ROZHOVOR: PATRÍCIA BÁTOVSKÁ AKO PRVÁ SLOVENKA NA ARKTICKEJ EXPEDÍCII

Patrícia Bátovská má len 20 rokov a už sa ako prvá Slovenka vôbec zúčastnila expedície v Arktíde, vedenej svetoznámym polárnym bádateľom Robertom Swanom. Absolventka bilingválneho gymnázia a aktuálne študentka Toulouse Business School vo Francúzsku nám porozprávala o jej motivácii, o expedícii Arctic 2019 a o dojmoch z nej.

Ďalej