PROMETEOVA HORA- KAZBEK

PROMETEOVA HORA- KAZBEK

Kto má rád hory a navštívil Kaukaz, musí si ho zamilovať. Je to rozsiahla divočina na pomedzí Európy a Ázie. Nebotyčné vrcholy, ľadovce, divoké horské rieky, nádherná nočná obloha, v porovnaní s Alpami málo turistov (závisí to tiež od lokality). Relatívna blízkosť a cenová dostupnosť z neho robia zaujímavú destináciu aj pre našincov. No nie sú to len hory, čo robí tento kút sveta výnimočným. Región na juh od Veľkého Kaukazu má bohatú históriu. Písali sa tu dejiny najstarších civilizácií, trvalé osídlenie tu pretrváva od paleolitu. Pôsobili tu Chetiti, Gréci, vládol tu Alexander Veľký Macedónsky. Arménsko ako prvá krajina na svete prijala v roku 301 kresťanstvo. Svoje ríše tu mali Rimania, Peržania aj Arabi.


S DOBRODRUHOM V MEXIKU

S DOBRODRUHOM V MEXIKU

„Počas novembra 2019 sa rozhodol Jožo Terem z Dobrodruh.sk so skupinou ďalších Dobrodruhov splniť si jeden zo svojich snov a vystúpiť na najvyššiu horu Mexika – Pico de Orizaba, vysokú 5 636 metrov“ Hoci ma táto hora skoro šesťtisíc metrov, ide o „choďák“ a netreba na ňu ovládať žiadne horolezecké techniky. Samozrejme, vyžaduje si kondičku a dobrú aklimatizáciu. A tak sme ešte pred samotným výstupom podnikli na rôznych miestach Mexika niekoľko turistických a aklimatizačných výstupov, aby sme si zvykli na miestne podnebie, nadmorskú výšku a celkovo sa dostali trochu do formy po náročnom cestovaní.


RECENZIA – BLACK HILL OUTDOOR OBLEČENIE NA ISLANDE

RECENZIA – BLACK HILL OUTDOOR OBLEČENIE NA ISLANDE

Dostala sa k nám veľmi príjemná recenzia od Michala, ktorý otestoval naše nohavice a merino bundu Gorazd počas 13 dní na Islande. Aj tí, čo tam nikdy neboli, si určite vedia predstaviť poveternostné podmienky (doslova), preto nás veľmi teší, že naše oblečenie obstálo skúšku. Ešte raz ďakujeme za možnosť zdieľať recenziu a fotky a prajeme veľa dobrodružstiev.


ROZHOVOR: PATRÍCIA BÁTOVSKÁ AKO PRVÁ SLOVENKA NA ARKTICKEJ EXPEDÍCII

ROZHOVOR: PATRÍCIA BÁTOVSKÁ AKO PRVÁ SLOVENKA NA ARKTICKEJ EXPEDÍCII

Patrícia Bátovská má len 20 rokov a už sa ako prvá Slovenka vôbec zúčastnila expedície v Arktíde, vedenej svetoznámym polárnym bádateľom Robertom Swanom. Absolventka bilingválneho gymnázia a aktuálne študentka Toulouse Business School vo Francúzsku nám porozprávala o jej motivácii, o expedícii Arctic 2019 a o dojmoch z nej.


V KAŠMÍRE SO ŽLTÝMI TRABANTAMI

V KAŠMÍRE SO ŽLTÝMI TRABANTAMI

Nemám žiadne cestovateľské sny. V mojej hlave neexistuje žiadny zoznam krajín, ktoré musím vidieť. Vždy sú to len miesta, ktoré by som si rád pozrel. Až po navštívení konkrétneho miesta viem, či ma niečím uchvátil a vrátil by som sa tam. Najsevernejší indický štát Džammú a Kašmír toto dokázal s prehľadom. Chystáme sa na niečo, na čo sa pravdepodobne ešte nikto s legendárnymi dvojtaktnými trabantmi, poľským fiatom a staručkou jawou 250 nepodujal. Prejsť obávané Himaláje v Kašmíre a nastúpať po vlastných gumách až do výšky cez 5300 metrov nad morom!


EXPEDÍCIA KAUKAZ 2017

EXPEDÍCIA KAUKAZ 2017

Kaukaz predstavuje pre väčšinu z nás trochu exotiky, trochu romantických predstáv a hlavne veľmi málo informácií. Preto si veľmi radi prečítame zážitky dobrodruhov, ktorí sa rozhodli preskúmať tieto vzdialené končiny aj za nás. Náš kamarát a fanúšik Marek Kochan si splnil svoj sen o zdolaní Elbrusu, najvyššieho vrcholu Kaukazu a Európy. O svojej expedícii napísal pútavú reportáž, ktorú na našom blogu, s jeho dovolením, zverejňujeme.


NOSIČSKÁ STOVKA: HREBIENOK – ZAMKOVSKÉHO CHATA

NOSIČSKÁ STOVKA: HREBIENOK – ZAMKOVSKÉHO CHATA

Vysokohorských chát, na ktoré sa vynáša, je stále menej. Jednou z tých, kde sa táto tradícia udržiava, je Zamkovského chata. Práve táto chata bola cieľom už 16. ročníka memoriálu Juraja Petranského, inak nazývaného aj nosičská stovka. Sme radi, že sme s Black Hill Outdoor mohli byť pri tom.