Merino je 100 % prírodná ovčia vlna bez syntetických prísad. Získava sa zo špeciálne vyšľachteného druhu oviec, ktoré sa celý rok pasú v chladnejších a vlhkejších oblastiach Austrálie a Nového Zélandu. Vlákna merino vlny sú omnoho jemnejšie ako z tradičnej vlny. Jednou z najdôležitejších vlastností merino vlny je udržanie ideálnej mikroklímy. Merino vlna oproti syntetickým materiálom dokáže dýchať, je vzdušná, reguluje vlhkosť a teplotu tela.

JEMNOSŤ

Merino vlákna použité pri výrobe produktov Black hill outdoor® sú jemné, majú hrúbku medzi 18 – 23 mikrometrov. Jemnosť vlny sa určuje podľa priemeru vlákna, ktorý je meraný  v mikrometroch. Vlna z oviec merino je veľmi jemná, mäkká a málo lesklá v rozsahu od 15-25 mikrónov. Čím je hodnota nižšia, tým je vlákno jemnejšie. Vlna od 15 – do 21 mikrónov sa používa na výrobu oblečenia, ktoré je v priamom kontakte s pokožkou. Hrúbka vlákien je rozhodujúca, pretože hrubé 30 – 40 mikrónové vlákna vlny sa oveľa ťažšie prehýbajú ako merino vlákna. Najčastejšie chované ovce na Slovensku majú hrúbku vlákna 37 mikrónov a viac. V dôsledku toho vzniká nepríjemný pocit pichania a svrbenia. Tenšie vlákna neškriabu, pretože sa pri kontakte s pokožkou ohýbajú.

ODVÁDZANIE POTU

Odvod potu je z hľadiska funkčnosti jedna z najdôležitejších vlastností. Povrch vlákna odpudzuje vlhkosť (je hydrofóbny) a odvádza pot. Ten sa odparí alebo v prípade, že mu v tom bráni ďalšia vrstva odevu, nasiakne dovnútra vlákna, ktoré je naopak schopné absorbcie (je hydrofilné). Merino vlna je vysoko hydrofilné vlákno, čo znamená, že dokáže absorbovať vysoké množstvo vlhkosti. Oblečenie zo 100 % merino vlny dokáže nasať vlhkosť až do 35 % svojho objemu bez toho, aby to človek pocítil. To znamená, že hreje aj keď je mokrá ale na pocit zostáva suchá.


TERMOREGULÁCIA

Merino vlna má vynikajúce izolačné a termoregulačné vlastnosti. Skvelo izoluje aj za mokra, je schopná prijímať a odvádzať vlhkosť. V lete vlnené materiály chladia a naopak v zime hrejú. Vaše telo bude mať rovnakú teplotu aj pri zmene intenzity pohybu. Keď je chladno a vlhko merino vlákno vlhkosť pohlcuje a vytvára takzvané sorpčné teplo. V letnom období merino vlna reguluje teplotu procesom ochladzovania odparovaním, týmto vytvára chladivý pocit. Vďaka týmto vlastnostiam môžete produkty Black Hill outdoor® nosiť celoročne.


ANTIBAKTERIÁLNA SCHOPNOSŤ

Vlna je proteínové vlákno, viaže na seba škodlivé látky vrátane vírusov a baktérií, obmedzuje ich rozklad a množenie. Mimoriadna schopnosť vlny pohlcovať vlhkosť a fragmentácie vlákien s veľmi členitým povrchom s vysokým obsahom lanolínu, je dôvodom prečo vlnený odev ani po opakovanom nosení nezapácha. Zápach spôsobujú baktérie, ktoré dávajú prednosť nechránenému povrchu a hladkým vláknam, preto sa baktériám darí v syntetických materiáloch. Vlnený odev, stačí len vyvetrať, čím sa prípadných pachov sám zbaví.


PRIEDUŠNOSŤ

Priedušnosť je daná nepravidelnou povrchovou štruktúrou vlneného vlákna, ktoré tvoria mikroskopické šupinky a jeho prirodzeným zakrútením. Každé vlákno merino vlny dýcha z dôvodu vnútornej štruktúry, aj keď je vlnená látka hustá je výborne priedušná. V merino vlne nemáte pocit lepkavosti ani nečistoty. Syntetické vlákna to nedokážu, ich priedušnosť je obmedzená a určená množstvom medzier v látke.


VYSOKÁ UV OCHRANA

Prirodzenou vlastnosťou merino vlny je eliminácia účinkov UV žiarenia čo mnohé syntetické vlákna nerobia vôbec, alebo nedostatočne. (slnečný faktor – minimum UPF = 25)

OHŇUVZDORNOSŤ

Voda a proteín dodávajú vlne prírodnú ohňuvzdornosť. Vlna horí pri oveľa vyšších teplotách ako syntetické vlákna. Kým počiatočný plameň môže spôsobiť tlenie, nevznieti sa. V porovnaní so syntetickými vláknami sa vlna pri horení netaví.

EKOLOGICKÝ MATERIÁL

Merino vlna je prírodný, biologicky odbúrateľný a obnoviteľný zdroj. Po niekoľkých rokoch sa prirodzene rozloží a nezaťažuje životné prostredie.

HYPOALERGÉNNA VLASTNOSŤ

Merino vlna eliminuje baktérie, roztoče aj mikroorganizmy. Nie sú známe žiadne alergické reakcie na vlnu. Túto vlastnosť nezamieňať s alergickou reakciou na bežnú vlnu s veľkým priemerom mikrónov.

SAMOČISTIACA SCHOPNOSŤ

Merino vlna obsahuje lanolín (tuk z ovčej vlny), vďaka čomu je antistatická, chráni ju pred znečistením, baktériami a inými mikroorganizmami. Garantuje vysokú úroveň samočistiacej schopnosti (odpudzuje špinu) aj pri dlhodobom používaní.

ELASTICITA

Každé vlákno je zvlnené a prirodzene elastické, čo zabezpečuje vysokú odolnosť a dlhú životnosť materiálu. Vlnené úplety sú schopné natiahnuť sa aź o 30 % a následne po vypratí sa vrátia do pôvodného stavu. Vďaka pružnosti vlákna sa vlnené oblečenie nekrčí.

Merino vlna - udržateľná, odbúrateľná a ekologická voľba pre outdoorové oblečenie

Merino vlna - udržateľná, odbúrateľná a ekologická voľba pre outdoorové oblečenie

Merino vlna sa stala obľúbeným materiálom v módnom priemysle pre svoje jedinečné vlastnosti a výhody. Na rozdiel od iných vlnených materiálov je merino vlna mäkká, ľahká a priedušná, vďaka čomu sa pohodlne nosí po celý rok. To, čo odlišuje merino vlnu od ostatných materiálov, je jej udržateľnosť a ekologické výhody. Merino vlna je obnoviteľný zdroj, ktorý sa získava zo svetovo uznávaných oviec merino, ktoré je možné strihať viackrát do roka. V tomto blogovom príspevku sa pozrieme na mnohé výhody merino vlny a na to, prečo sa stala obľúbeným materiálom pre udržateľnú a ekologickú módu.